13 країн ЄС запропонували створити Європейську прокуратуру
13 країн – членів Євросоюзу, які пропонують створити Європейську прокуратуру, звернулися з листом до керівництва інститутів ЄС.
13 країн – членів Євросоюзу домовилися про створення Європейської прокуратури для боротьби з фінансовими злочинами. Вони написали спільний лист керівництву інститутів ЄС, повідомило Delfi.
Європейській прокуратурі пропонують довіряти розслідування злочинів, які завдають шкоди фінансам ЄС, наприклад, розкрадання податку на додану вартість (ПДВ), відмивання грошей або шахрайства.
Створення нового інституту підтримали Німеччина і Франція, а також міністри юстиції Болгарії, Чехії, Греції, Іспанії, Литви, Люксембургу, Португалії, Румунії, Словаччини, Словенії та Фінляндії.
Видання зазначає, що ініціативу відхилили скептично налаштовані уряди Польщі та Угорщини, а також Швеція. Вони аргументують це тим, що прокуратура ЄС може підірвати незалежність національних правоохоронних органів і передати занадто багато повноважень ЄС.
Латвія й Естонія поки теж тримаються осторонь, але дипломати не виключають, що вони приєднаються пізніше.
"Досягнутий після тривалих дискусій компромісний варіант пропозиції щодо Європейської прокуратури, по суті, відповідає позиції Литви, однак єдиного рішення, на жаль, немає. Литва належить до тих країн, які виступають за більш тісне співробітництво під час заснування цього важливого інституту і за участь у його діяльності", – сказала міністр юстиції Литви Мілда Вайнюте.
Згідно з Лісабонським договором про реформу Євросоюзу від 2007 року Європрокуратура може бути створена на основі нині чинного відомства Євроюст, яке співпрацює з судовими органами держав – членів ЄС.
До складу Євроюсту входять прокурори, судді або співробітники поліції, наділені аналогічними повноваженнями, від кожної держави, що входить до ЄС. Його завдання полягає у підвищенні ефективності національної влади, коли вона має справу з розслідуваннями та судовими розглядами щодо транскордонної організованої злочинності.