36% росіян вважають війну з Україною цілком імовірною – опитування
Майже 40% громадян Російської Федерації вважають, що загострення на сході України може перерости у повномасштабну війну з РФ, ще 3% вважають, що такий розвиток подій неминучий. Про це свідчать результати опитування "Левада-центру", опубліковані 14 грудня.
Серед росіян віком від 55 років 61% опитаних вважає, що ініціатор ескалації – США та члени НАТО. Цю думку підтримує 53% опитаних від 40 до 54 років, 41% – від 25 до 39 років та 24% респондентів від 18 до 24 років.
20% наймолодших респондентів вважають, що загострення ініціювала Україна, такої самої думки дотримується від 16% до 17% росіян старшого віку. Росію в імовірному розв'язанні війни з Україною називають ініціатором від 3% до 4% у всіх вікових групах, "ДНР" та "ЛНР" – від 2% до 4%.
3% росіян переконані, що поточна ситуація на сході України неминуче переросте у війну між Україною та Росією. Ще 36% називають такий варіант розвитку подій "цілком імовірним". 38% вважають війну між двома країнами малоймовірною, ще 15% повністю відкидають таку ймовірність.
Опитування проводили 25 листопада – 1 грудня 2021 року за репрезентативною всеросійською вибіркою міського та сільського населення кількістю 1603 особи віком від 18 років у 137 населених пунктах, 50 суб'єктах РФ. Статистична похибка під час вибірки 1600 осіб (із ймовірністю 0,95) не перевищує 3,4% – для показників, наближених до 50%, 2,9% – для показників, наближених до 25%/75%, 2,0% – для показників, наближених до 10%/90% та 1,5% – для показників, наближених до 5%/95%.
Контекст:
Наприкінці жовтня 2021 року американські ЗМІ повідомили, що Росія відновила нарощування чисельності своїх військ біля кордону з Україною, і це викликає занепокоєння у високопосадовців у США та Євросоюзі.
21 листопада начальник Головного управління розвідки Міноборони Кирило Буданов заявив, що РФ готується до нападу на Україну наприкінці січня або на початку лютого, до того ж атака буде "набагато руйнівнішою, ніж будь-яка раніше". За його оцінкою, поблизу українського кордону зосереджено майже 92 тис. російських військовослужбовців.
У Кремлі назвали повідомлення про підготовку вторгнення "вкиданнями", заявили, що "Росія не збирається ні на кого нападати і не виношує жодних агресивних планів", і звинуватили Київ у підготовці до агресії "проти "ЛНР" і "ДНР". У МЗС України спростували дезінформацію РФ про нібито підготовку до військового нападу на Донбасі.
США та НАТО неодноразово закликали Росію до деескалації напруги на кордоні. 7 грудня президенти Росії і США Володимир Путін та Джо Байден провели двогодинну розмову за допомогою захищеного каналу відеозв'язку. У Білому домі заявили, що Байден висловив "глибоке занепокоєння" Сполучених Штатів та їхніх європейських союзників у зв'язку з нарощуванням Росією сил навколо України. Байден попередив Путіна про "рішучі економічні та інші заходи" у разі вторгнення в Україну.
Путін під час розмови заявив, що НАТО робить спроби "освоєння" території України і висунув вимогу щодо "надійних, юридично зафіксованих гарантій", що НАТО не розширюватиметься на схід. У Білому домі зазначили, що Байден не пішов на поступки російській стороні щодо питання ймовірного вступу України до НАТО.
13 грудня Зеленський заявив, що українці захищатимуть свою країну за будь-яких обставин і від будь-яких посягань, однак Україні бракує підтримки світових лідерів у боротьбі з російською військовою агресією.