Абрамович втрачає позиції в російсько-українських контактах і може потрапити під санкції – ЗМІ
Якщо раніше бізнесмен відігравав головну роль у переговорах, то тепер його залучають до вузькопрофільних угод, таких як експорт зерна й аміаку, а також обміну полоненими. Представники української, американської та європейської влади відмовилися від очікувань, що він може стати основним посередником у діалозі, ідеться у статті.
Посадовці в адміністрації США заявили, що утримувалися від запровадження санкцій проти Абрамовича на прохання України, але ставляться до нього "дедалі неоднозначніше". Українська влада занесла його до санкційного списку, але дію санкцій проти нього зупинено доти, доки не повернуть полонених.
Радник глави Офісу президента Михайло Подоляк у коментарі WSJ заявив, що Абрамович "може відіграти певну роль, якщо виникне необхідність втрутитися в деякі питання" під час переговорів.
"Але це не та роль посередника, яку він грав у перших раундах переговорного процесу", – наголосив Подоляк.
Колишній американський дипломат Джим Вассерстром, який займався питаннями боротьби з корупцією, відповідаючи на запитання видання, заявив: що більша роль Абрамовича публічна, то менш ефективною вона є.
"Абрамович набув великого розголосу. Коли хтось перестав бути ефективним, настав час застосувати до нього санкції. Це не безплатна перепустка на все життя", – додав він.
Водночас люди з оточення Абрамовича сказали, що він "мало чим займається, крім питань, пов'язаних із війною". Для цього, за твердженням видання, він постійно переміщається між Сочі, Стамбулом і Тель-Авівом. Журналісти з'ясували, що за час війни бізнесмен особисто зустрічався з президентом Росії Володимиром Путіним і кілька разів розмовляв із ним телефоном, у нього також є "прямий зв'язок" із главою адміністрації президента Росії Антоном Вайно.
За даними видання, Абрамович доводить українську позицію безпосередньо до Путіна, а потім передає позицію Кремля українській владі.
Контекст:
Абрамович, за даними російського Forbes, посідає 17-те місце у списку найбагатших людей Росії. Його майно оцінюють у $6,9 млрд.
Після початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну проти Абрамовича як людини з ближнього кола Путіна ввели санкції Великобританія, Європейський союз, Канада, Швейцарія, Австралія, Нова Зеландія й Україна. Канада розпочала у грудні конфіскацію його активів.
США не запроваджували проти нього обмежень. За даними ЗМІ, у березні президент України Володимир Зеленський особисто радив президенту США Джо Байдену поки не вводити санкцій проти Абрамовича, очікуючи, що той може допомогти в переговорах між Україною та РФ.
За даними джерел західних ЗМІ, Путін особисто схвалив участь Абрамовича в переговорах РФ з Україною щодо припинення війни. Участь Абрамовича в переговорах підтверджував і Зеленський. В Офісі президента України говорили, що він "украй ефективно відпрацював місію посередництва між делегаціями". Окрім того, згідно зі знімками, опублікованими агентством ЕРА, Абрамович 22 липня був на переговорах щодо зерна в Туреччині.
Колишній віцепрезидент компанії ЮКОС, російсько-ізраїльський бізнесмен Леонід Невзлін розповів, що Абрамович схожий на президента РФ і "може з ним говорити про що завгодно". "Він, без сумніву, один із найбільших його гаманців, якщо не найбільший. У них довірчі стосунки", – сказав підприємець.