Абсолютно дика позиція французького суду – Василенко про вердикт суду Парижа у справі "Ощадбанку" G

Василенко: Росія як держава-агресор має відшкодувати втрати, яких зазнав "Ощадбанк"
Скріншот: Евгений Смушков / YouTube
Усе державне майно у Криму стало українським після розпаду СРСР. Росіяни захоплювали не радянське, а вже українське майно під час окупації півострова, заявив у коментарі виданню "ГОРДОН" юрист-міжнародник, колишній уповноважений України в Міжнародному суді ООН та екссуддя Міжнародного кримінального трибуналу Володимир Василенко.

Унаслідок агресії росіяни захопили майно українських, а не радянських банків, підкреслив виданню "ГОРДОН" юрист-міжнародник, колишній уповноважений України в Міжнародному суді ООН, екссуддя Міжнародного кримінального трибуналу Володимир Василенко, коментуючи рішення Апеляційного суду Парижа у справі "Ощадбанку".

"Не знаю всіх деталей цього процесу. Можливо, є якісь нюанси з точки зору банківської справи, але з правової точки зору, на перший погляд, це абсолютно неправильна позиція. Коли сталася дезінтеграція СРСР і Крим став частиною території України, то все державне майно на території півострова стало власністю Української держави за законами правонаступництва. Посилання мін'юсту РФ, що колись його було побудовано у СРСР, пусте. А якщо будівлі побудовано в царські часи – музеї, церкви тощо? Вони не належать Україні? Це абсолютно дика позиція французького суду", – зазначив юрист.

Він звернув увагу, що центральний офіс "Сбербанка" в Москві ніколи не протестував проти передання частини майна у Криму Україні.

"Україна як одна з держав – правонаступників Радянського Союзу успадкувала те майно, яке опинилося на її території. Щодо цього між республіками було складено спеціальні угоди. Жодних протестів ніколи не існувало з боку центральної контри "Сбербанка" в Москві. Тому тепер не може бути й мови про те, що приміщення банку було побудовано в радянські часи. Унаслідок агресії росіяни захопили вже майно українських, а не радянських банків. Тому Росія як держава-агресор має відшкодувати втрати, яких зазнав "Ощадбанк" унаслідок конфіскації майна, що йому належало", – резюмував Василенко.

Апеляційний суд Парижа 30 березня 2021 року підтримав позицію міністерства юстиції РФ про відсутність юрисдикції в арбітражу за позовом на $1,3 млрд. "РФ вдалося довести, що так звані інвестиції, а саме кримське відділення "Ощадбанку", було створено до 1 січня 1992 року, тобто ще в радянський період, у зв'язку із чим вони не підпадають під дію Угоди про заохочення і взаємний захист інвестицій", – заявив мін'юст РФ.

31 березня "Ощадбанк" повідомив, що планує негайно оскаржити це рішення Апеляційного суду Парижа.

Про претензії у зв'язку з незаконним користуванням інвестиціями фінустанови в окупованому Криму "Ощадбанк" повідомив Росію ще 2015 року і висунув вимогу виплатити компенсацію, у яку входить вартість утрати активів, бізнесу та відсотки. У січні 2016 року український банк ініціював арбітражний розгляд. Слухання справи відбулося в березні 2017 року.

У листопаді 2018-го Арбітражний суд у Парижі визнав Росію винною в захопленні активів "Ощадбанку" у Криму і зобов'язав її відшкодувати збитки на суму $1,3 млрд. Тоді ж в "Ощадбанку" говорили, що в разі невиконання Росією рішення Арбітражного суду сума боргу щодня зростатиме приблизно на $97 тис.

У серпні 2019 року міністерство юстиції РФ оскаржило рішення Арбітражного суду в Парижі. У жовтні Паризький апеляційний суд відхилив апеляцію.