Адвокат Колесникової подав клопотання про припинення кримінального переслідування
Захист білоруської опозиціонерки Марії Колесникової вважає, що в її публічних виступах не було закликів до захоплення влади та вчинення інших дій, спрямованих на заподіяння шкоди національній безпеці Білорусі.
Адвокат білоруської опозиціонерки Марії Колесникової 15 вересня подав клопотання про припинення кримінального переслідування. Інформацію про це опубліковано на сторінці Колесникової у Facebook, яку з 12 вересня веде сестра опозиціонерки Тетяна Хомич.
"Захист вважає, що в публічних виступах Марії немає закликів до захоплення державної влади або вчинення інших дій, спрямованих на заподіяння шкоди національній безпеці Білорусі. Усі виступи Марії доступні в інтернеті. У кожному з них вона наголошує на неприпустимості насильства, вчиненні інших протиправних дій", – зазначено у повідомленні.
Адвокат опозиціонерки також подав скаргу на те, що не проведено судово-медичної експертизи для фіксації тілесних ушкоджень.
У Білорусі з 9 серпня тривають масові акції протесту. Учасники демонстрацій вважають, що результати голосування на виборах президента сфальсифіковано. За офіційними даними, перемогу здобув чинний глава держави Олександр Лукашенко, за якого проголосувало 80,1% виборців. Друге місце з 10,1% голосів посіла опозиційна кандидатка Світлана Тихановська. Водночас альтернативні екзитполи засвідчували протилежну картину – впевнену перемогу Тихановської.
Білоруські силовики жорстко розганяли мітинги, зокрема з використанням світлошумових гранат, гумових куль і водометів. За час протестів затримали понад 10 тис. демонстрантів, сотні дістали травми та поранення. За офіційними даними, загинуло четверо учасників мітингів.
Уранці 7 вересня в Мінську невідомі затримали та вивезли Колесникову. Крім того, на зв'язок перестали виходити прессекретар координаційної ради опозиції Антон Родненков, а також виконавчий секретар ради Іван Кравцов.
Білоруські прикордонники 8 вересня розповіли, що Кравцов, Родненков і Колесникова вранці проходили прикордонний контроль на білорусько-українському кордоні. Спочатку представник Держприкордонкомітету Білорусі Антон Бичковський говорив, що кордон перетнули всі троє. Потім він заявив, що Колесникову "випхали" з машини на кордоні, а Родненкову та Кравцову вдалося втекти в Україну. Жінку затримали.
Держприкордонслужба України пізніше повідомила, що Родненков і Кравцов перебувають в Україні, а Колесникова в українську частину пункту пропуску не прибувала. Заступник глави МВС України Антон Геращенко заявив, що всіх трьох висилали насильно, щоб скомпрометувати білоруську опозицію. Колесникову, за його словами, не змогли вигнати, оскільки "ця смілива жінка вчинила дії по унеможливленню її переміщення через кордон".
Пізніше Кравцов і Родненков розповіли, що їх затримали в Мінську і провезли через білоруський прикордонний пункт. Коли вони вже перебували на нейтральній території, до них силою посадили Колесникову – вона кричала, що нікуди не поїде, після чого порвала свій паспорт, вилізла через вікно автомобіля і попрямувала назад до білоруського кордону.
Колесникову підозрюють у спробі захоплення влади.
14 вересня адвокатка представниці об'єднаної опозиції Білорусі Людмила Козак повідомила про погіршення стану здоров'я Колесникової.