Алексієвич, Акунін і Уліцька звинуватили главу ФСБ у реабілітації чекістів і виправданні "державного терору"
Діячі культури, серед яких письменники Світлана Алексієвич, Борис Акунін і Людмила Уліцька, розглядають інтерв'ю глави ФСБ Олександра Бортнікова як "прагнення відкрито вивести процес повзучої сталінізації на державний рівень".
Члени асоціації "Свободное слово" і літератори, що приєдналися до них, підписали заяву на знак протесту проти висловлювань глави Федеральної служби безпеки РФ Олександра Бортнікова в інтерв'ю "Российской газете". Документ опублікувало видання Colta.ru.
Бортніков 20 грудня дав інтерв'ю "Российской газете", в якому заявив, що не варто "відхрещуватися від слова "чекіст", оскільки це "все одно що піддати забуттю покоління наших попередників". За його словами, у 1933–1939 роках сталінських репресій зазнало 22 618 чекістів. Також глава ФСБ додав, що "архівні матеріали свідчать про наявність об'єктивної сторони у чималій частині кримінальних справ", відкритих у той період.
"Спроби виправдати державний терор, який забрав життя мільйонів невинних громадян нашої країни, ми вважаємо неприпустимими. Наслідків цього злочину досі не розслідувано, вони не дістали належної правової оцінки", – ідеться в заяві літераторів.
Діячі культури розглядають інтерв'ю Бортнікова "не тільки як висловлювання його особистих поглядів, але насамперед як важливий етап у кампанії щодо реабілітації діяльності чекістів, як прагнення відкрито вивести процес повзучої сталінізації на державний рівень".
Автори заяви зазначили, що твердження директора ФСБ "ідуть пліч-о-пліч із жорстким тиском, якого зазнають останніми роками хранителі історичної пам'яті", зокрема товариство "Мемориал" і музей "Пермь-36".
Заяву підписало понад 80 осіб, зокрема, письменники Світлана Алексієвич, Людмила Уліцька, Борис Акунін (Григорій Чхартішвілі), літературний критик Олександр Архангельський, поети Сергій Гандлевський, Лев Рубінштейн, правозахисниця Зоя Свєтова та інші.