Алексієвич: Якби ми не звикли до Чорнобиля, то зробили б щось, щоб АЕС у Білорусі не побудували

Алексієвич: Чорнобиль викинув нас у нову реальність. Це війна проти всього живого
Фото: ЕРА
Людство звикло до катастрофи, що сталася в Чорнобилі 1986 року, і до її наслідків. Таку думку під час дискусії, організованої Київським безпековим форумом, висловила 26 квітня членкиня координаційної ради опозиції Білорусі, письменниця Світлана Алексієвич, трансляцію проводили на каналі форуму в YouTube.

"Чорнобиль викинув нас у нову реальність. Це війна проти всього живого. І триватиме вона сотні років: стільки, скільки житимуть радіонукліди. Сьогодні ми Чорнобиль п'ємо разом із зараженою водою, їмо разом із продуктами, вирощеними на зараженій землі. [...] Життя так влаштоване, що ми звикли до Чорнобиля. Людина до всього звикає. Якби ми не звикли, то, напевно, зробили б усім світом щось для того, щоб у Білорусі не побудували Островецької атомної станції, яка мала розпочати роботу ще торік до 35-річчя Чорнобиля, як не дивно це звучить, але досі не працює", – сказала вона.

Контекст:

Будівництво АЕС у Білорусі проводять за російським проєктом, повідомляло російське агентство ТАСС. БелАЕС складатиметься із двох енергоблоків потужністю 1200 МВт кожен. Генпідрядником є "Атомстройэкспорт" (входить у "Росатом"). 3 листопада 2020 року перший енергоблок БелАЕС включили в об'єднану енергосистему країни. Введення в експлуатацію другого енергоблока заплановано на 2022 рік.

У жовтні 2020-го на першому енергоблоці БелАЕС запустили ланцюгову реакцію, а 3 листопада енергоблок додали до об'єднаної енергосистеми країни. 7 листопада його потужність підвищили до 400 МВт.

Олександр Лукашенко, який називає себе президентом країни, заявив, що після запуску Білоруської атомної електростанції Білорусь стає ядерною державою.

10 листопада АЕС зупинили, пояснивши рішення необхідністю замінити частину обладнання.

25 квітня 2021 року на сайті БелАЕС з'явилося повідомлення від імені співробітників станції, які заявили, що на АЕС постійно виникають негаразди з обладнанням, а ремонт проводять "у небезпечних умовах", через що "траплялися летальні випадки". Вони порівняли АЕС із "міною, на яку вже наступили", і закликали закрити станцію.

У міненерго Білорусі повідомлення про ймовірну аварію на БелАЕС назвали "фейком" і заявили про злам сайта хакерами. Заяву нібито співробітників на сайті станції вже видалено.

Європарламент у лютому 2021 року ухвалив резолюцію, що вимагає зупинити запуск Білоруської АЕС в Островці через побоювання, пов'язані з її безпечністю.