Алексієвич заявила, що об'єднання Білорусі та Росії неможливе
Об'єднання Білорусі та Росії неможливе. Таку думку висловила письменниця, нобелівська лауреатка, членкиня президії координаційної ради білоруської опозиції Світлана Алексієвич в інтерв'ю радіостанції "Эхо Москвы".
На її думку, Білорусь піде європейським шляхом розвитку.
На запитання, чи можливе об'єднання двох країн за умови, що Олександр Лукашенко покине посаду президента Білорусі, і чи влаштувало б це білоруське суспільство, Алексієвич сказала: "За ці місяці народ, який виходив на вулиці, показав, що це неможливо. Може йтися тільки про власну державу. А як там складатимуться економічні та політичні взаємини з Росією, це буде справа нових політиків".
Вона підкреслила, що народ Білорусі не стане "губернією" Росії.
"Після того як Росія не підтримала білоруського народу, до 11% упала довіра до Росії. Вона втратила цей шанс. Я думаю, що білоруси обиратимуть європейський шлях. Білоруси – це європейські люди. Це люди, у яких орієнтація європейська", – додала Алексієвич.
Вона – єдина членкиня президії координаційної ради, яка донедавна перебувала в Білорусі і залишалася на волі. Письменниця покинула Білорусь 28 вересня.
Із 9 серпня в Білорусі не вщухають масові акції протесту незгодних із результатами голосування на виборах президента. За офіційними даними, перемогу в них здобув Лукашенко, за якого проголосувало 80,1% виборців (він керує країною з 1994 року). Друге місце з 10,1% голосів посіла білоруська опозиціонерка Світлана Тихановська. Водночас альтернативні екзитполи демонстрували протилежну картину – впевнену перемогу Тихановської.
29 серпня президент РФ Володимир Путін привітав Лукашенка з перемогою на виборах і заявив, що визнає його легітимність.
Білоруські силовики жорстко розганяли акції протесту в Білорусі, використовуючи світлошумові гранати, гумові кулі та водомети. За час протестів сотні демонстрантів дістали травми і поранення. За офіційними даними, загинуло четверо учасників мітингів. Відомо ще про одного загиблого, Романа Бондаренка, унаслідок сутички невідомих у масках із місцевими жителями в Мінську. Конфлікт стався через біло-червоно-білі стрічки.
Лукашенко 23 вересня вступив на посаду президента. Уперше в історії Білорусі церемонії інавгурації не анонсували і не транслювали по телебаченню. Низка держав, зокрема США, Великобританія, Канада, Німеччина, Латвія, Литва, Норвегія, Польща, Данія, Україна та Чехія, не визнала інавгурації Лукашенка.
Євросоюз 2 жовтня ввів обмежувальні заходи проти 40 осіб, відповідальних за фальсифікацію результатів президентських виборів і насильницьке придушення мирних протестів. 6 листопада ЄС ввів санкції проти Лукашенка, який вважає себе президентом Білорусі, та ще 14 білоруських чиновників. До санкцій долучилася Україна.