Amnesty International заявила про найменшу кількість страт у світі за десятиліття. Найбільше страчували в Китаї, Ірані та Єгипті
Торік у всьому світі стратили 483 осіб, це найнижчий показник протягом останніх 10 років, ідеться в доповіді Аmnesty International від 21 квітня.
Кількість страт знижується третій рік поспіль. Порівняно з 2019 роком вона знизилася на 26% і на 70% порівняно з піковою кількістю – 1634 страти – 2015 року, повідомили правозахисники. Наведені Amnesty International офіційні дані не включають страт у країнах, де ці дані прирівнюють до державної таємниці (Китай, Північна Корея, Сирія і В'єтнам).
Зниження показників пов'язують зі зниженням їхньої кількості у країнах, де практикують смертні вироки, і меншою мірою – з перервами у виконанні смертних вироків через пандемію коронавірусу. Зокрема, в Саудівській Аравії кількість страт скоротилася на 85% – зі 184 у 2019 році до 27 у 2020 році, а в Іраку – більш ніж удвічі, зі 100 у 2019 році до 45 у 2020 році. У Бахрейні, Білорусі, Японії, Пакистані, Сінгапурі та Судані взагалі не проводили страт торік.
Amnesty International зафіксувала зниження кількості смертних вироків у 30 з 54 країн, де їх виносять. Помітними виключеннями стали Індонезія, де кількість смертних вироків 2020 року зросла на 46% порівняно з 2019 роком (117 проти 80), і Замбія, яка винесла 119 смертних вироків 2020 року, – на 18 більше, ніж 2019 року. Найвищий показник зі смертних вироків зафіксовано у країнах Африки на південь від Сахари.
Незважаючи на тенденцію до зниження, деякі країни збільшили кількість страт. На думку правозахисників, це свідчить про загрозливу зневагу до людського життя в той час, коли увагу всього світу зосереджено на захисті людей від смертельного коронавірусу.
Єгипет торік потроїв щорічну кількість страт. Китай оголосив про придушення дій, що впливають на зусилля щодо запобігання COVID-19, у країні стратили принаймні одну людину. Адміністрація президента США Дональда Трампа відновила федеральні страти після 17-річної перерви і менш ніж за пів року стратила 10 осіб. Індія, Оман, Катар і Тайвань також відновили страти торік.
"Поки світ зосередився на пошуку шляхів захисту життів від COVID-19, деякі уряди проявили тривожну рішучість вдатися до смертної кари і страчувати людей попри все. Смертна кара – це огидне покарання, і проведення страт у розпал пандемії ще раз підкреслює властиву їй жорстокість", – підкреслила генеральна секретарка Amnesty International Аньєс Калламар.
Amnesty International зазначає, що в Китаї засуджують максимальну кількість людей до смертної кари. Імовірно, щороку Китай страчує тисячі людей, ідеться в доповіді. За ним йдуть Іран (246), Єгипет (107), Ірак (45) і Саудівська Аравія (27). На частку Ірану, Єгипту, Іраку та Саудівської Аравії припало 88% усіх відомих страт 2020 року.
Багато країн Азійсько-Тихоокеанського регіону продовжують порушувати міжнародне право і норми, що забороняють застосування смертної кари за злочини, не пов'язані з умисним убивством, констатували правозахисники. Смертні вироки виносили за злочини, пов'язані з наркотиками, у Китаї, Індонезії, Лаосі, Малайзії, Сінгапурі, Шрі-Ланці, Таїланді та В'єтнамі; за корупцію – у Китаї та В'єтнамі. А в Пакистані стратили за богохульство. У Бангладеш і Пакистані смертні вироки виносять суди, створені на основі спеціального законодавства, вони зазвичай використовують процедури, які відрізняються від звичайних судів. На Мальдівах п'ятьох осіб, яким на момент вчинення злочину не виповнилося 18 років, засудили до смертної кари.
2020 року Чад і американський штат Колорадо скасували смертну кару, Казахстан зобов'язався скасувати смертну кару відповідно до міжнародного права, а Барбадос завершив реформи щодо скасування обов'язкової страти. Станом на квітень 2021 року 108 країн скасували смертну кару за всі злочини, а 144 країни скасували її законодавчо або на практиці.
Калламар закликала лідерів країн, де застосовують покарання у вигляді смертної кари, зробити 2021 рік "роком, коли вони назавжди покінчать із санкціонованими державою вбивствами".