Антиросійські санкції за отруєння Навального можуть ухвалити 12 жовтня
Глави МЗС країн Євросоюзу на засіданні Ради ЄС у Брюсселі домовляться про введення санкцій проти Росії у зв'язку з отруєнням російського опозиційного політика Олексія Навального. Про це повідомило агентство "Інтерфакс-Україна".
Міністри закордонних справ країн Євросоюзу на засіданні Ради ЄС, яке відбудеться у Брюсселі 12 жовтня, можуть домовитися про санкції проти Росії у зв'язку з отруєнням російського опозиціонера Олексія Навального. Про це заявив високопосадовець ЄС, пише 9 жовтня "Інтерфакс-Україна".
"Міністри можуть ухвалити політичне рішення з цього питання. Але списку (осіб та організацій, що підпадають під санкції) на цьому засіданні поки що не буде", – повідомив чиновник.
За його інформацією, до списку можуть потрапити фізичні та юридичні особи. Функціонер Євросоюзу також повідомив, що триває робота щодо запровадження санкцій за порушення прав людини за типом списку Магнітського. За його словами, такий режим санкцій буде розроблено, але він не є темою порядку денного засідання Ради ЄС 12 жовтня.
20 серпня літак, яким Навальний летів із Томська в Москву, екстрено приземлився в Омську через погіршення стану політика. Навальний перебував у токсикореанімації лікарні швидкої медичної допомоги №1 в Омську без свідомості. 22 серпня його спеціально обладнаним літаком доправили до берлінської клініки "Шаріте".
2 вересня німецький уряд повідомив, що в організмі Навального виявили сліди речовини, схожої за складом на "Новачок". Біологічний матеріал, який узяли у політика, досліджувала лабораторія збройних сил Німеччини. Факт отруєння Навального речовиною із групи "Новачок" підтвердили також лабораторії у Франції та Швеції.
В Організації із заборони хімічної зброї 6 жовтня повідомили, що в організмі Навального виявили біомаркери інгібітора холінестерази. Ідеться про маловідому нервово-паралітичну речовину, не занесену до офіційного списку ОЗХЗ.
Навальний був у комі 18 днів. Лікарі "Шаріте" повідомили 7 вересня про його виведення з медичної коми і від'єднання від апарата штучної вентиляції легенів. 14 вересня німецькі лікарі поінформували, що політик почувається краще і вже підіймається на ноги. 22 вересня Навального виписали із клініки, він проходить реабілітацію.
У міністерстві закордонних справ РФ сказали, що заяви про отруєння Навального не підкріплені фактами. Глава Служби зовнішньої розвідки РФ Сергій Наришкін стверджує, що на момент вильоту до Німеччини слідів отрути в організмі політика не було.
Як писала Le Monde, президент РФ Володимир Путін 14 вересня під час телефонної розмови із президентом Франції Еммануелем Макроном припустив, що Навальний "із невстановленої причини" міг сам вжити отруту із групи "Новачок".
7 жовтня МЗС Франції і Німеччини повідомили про підготовку європейських санкцій через отруєння Навального. Проєкт санкцій стосуватиметься людей, яких у Євросоюзі вважають відповідальними за злочин і порушення міжнародних правил. Санкції також торкнуться організацій, залучених до програми розроблення нервово-паралітичного агента "Новачок", зазначили дипломати. Агентство Reuters із посиланням на джерела повідомило, що санкції торкнуться співробітників військової розвідки Головного управління Генерального штабу РФ.
Введення санкцій підтримали Нідерланди і Великобританія.
У МЗС РФ заявили, що Франція і Німеччина, які запропонували ввести санкції у зв'язку зі справою Навального, очолили "антиросійську коаліцію".
8 жовтня французька газета Le Monde повідомила, що Франція і Німеччина передали Європейському союзу пропозиції про санкції, які стануть реакцією на отруєння Навального. За даними видання, до списку внесли дев'ятьох осіб. Окрім того, під санкції, за даними Le Monde, потрапить Державний науково-дослідний інститут органічної хімії та технології, в якому розробили отруту "Новачок". Питання санкцій обговорять у Брюсселі 12 жовтня.