Австрійська міністерка: Австрія більше не залежить від газу з Росії – і це добре

Гевесслер прокоментувала припинення транзиту російського газу
Фото: EPA

Україна не продовжила контракт на транзит газу до Європи з країною-агресором Росією, але учасники ринку компенсували обмеження постачання з альтернативних джерел. Про це йдеться в повідомленні міністерства з питань клімату й енергетики Австрії 1 січня.

У відомстві зазначили, що Україна оголошувала про цей крок заздалегідь кілька разів. Щоб підтримувати безперебійні й необмежені постачання газу в будь-який час, учасники ринку дістали доступ до альтернативних джерел газу, наприклад, через точки входу з Німеччини чи Італії, а також з австрійських сховищ. Це дало змогу компенсувати обмеження постачання.

"Україна заздалегідь дала зрозуміти, що не продовжуватиме транзитний контракт із Росією-агресором. Ми зробили всю домашню роботу й були добре підготовлені до цього сценарію", – сказала міністерка енергетики Австрії Леонор Гевесслер. За її словами, австрійські енергетичні компанії шукали інших неросійських постачальників газу. Зокрема, австрійська нафтогазова компанія OMV припинила багаторічну співпрацю з російським "Газпромом". "Сьогодні Австрія більше не залежить від газу з Росії – і це добре", – сказала Гевесслер.

Контекст:

До повномасштабного вторгнення в Україну в лютому 2022 року країна-агресор Росія була головним постачальником газу в ЄС, забезпечуючи понад 40% імпорту. Після початку повномасштабного вторгнення РФ Європа прискорила відмову від російських енергоносіїв. 2023 року російський газ становив приблизно 8% імпорту ЄС, повідомляло Bloomberg.

Строк дії підписаного 2019 року контракту на транзит російського газу минув наприкінці 2024 року. Як нагадував Forbes, за його умовами, "Газпром" протягом 2020–2024 років мав виплатити Україні за транзит понад $7,1 млрд. Україна неодноразово заявляла, що планів продовжувати контракт у неї немає.

27 серпня 2024 року Зеленський сказав, що Україна готова обговорювати транзит газу своєю територією з іншими компаніями (не російськими), "якщо буде запит від деяких європейських колег".

Російський "Газпром" уранці 1 січня заявив про припинення постачання через Україну. У державній компанії поскаржилися, що це сталося під час дії угод Москви на постачання палива з "низкою європейських покупців", а також "на неодноразову і явно виражену відмову української сторони "продовжити транзит".

Міністерство енергетики України 1 січня офіційно констатувало припинення транспортування російського газу до Євросоюзу.