Байден назвав штурм Капітолія 2021 року спробою перевороту
Президент США Джо Байден назвав штурм Капітолія, який стався 6 січня 2021 року, спробою перевороту. Таку заяву він зробив 11 січня під час виступу в Атланті, промову опубліковано на сайті Білого дому.
"Буйний натовп 6 січня 2021 року, натхненний переможеним колишнім президентом [Дональдом Трампом], прагнув за допомогою насильства виграти те, що він втратив на виборчих дільницях, нав'язати волю натовпу, скасувати вільні й чесні вибори і вперше – уперше в американській історії – зупинити мирне передання влади", – сказав він.
Поразку прибічників Трампа Байден назвав "перемогою демократії".
"Ми зібралися тут сьогодні, щоб протистояти силам в Америці, які цінують владу вище за принципи; силам, які спробували здійснити переворот – переворот проти законно вираженої волі американського народу – сіючи сумніви, вигадуючи звинувачення в шахрайстві й намагаючись украсти вибори 2020-го у народу", – додав він.
Також під час виступу Байден вкотре обмовився і назвав віцепрезидентку Камалу Гарріс президенткою. Таке траплялося вже щонайменше тричі.
Контекст:
Загальне голосування на виборах президента США відбулося 3 листопада 2020 року. Явка стала рекордною за 120 років – у них узяло участь приблизно 160 млн американців. 14 грудня колегія виборців затвердила результати голосування: колишній віцепрезидент Джо Байден здобув 306 голосів, 45-й президент США Дональд Трамп – 232. Після голосування колегії виборців Байден закликав американців до єдності й заявив про торжество демократії.
Трамп намагався оскаржити результати голосування в судах різних штатів. 6 січня 2020 року на мітингу перед Білим домом він заявив прибічникам, що ніколи не визнає поразки на виборах і закликав іти до будівлі Конгресу, де мали оголосити переможцем виборів Байдена.
Протестувальники вирушили до будівлі Конгресу США і штурмом узяли її. Унаслідок заворушень загинуло п'ятеро людей, серед них і офіцер поліції Капітолія, а у Вашингтоні через це оголосили надзвичайний стан.
Заворушення в Капітолії стали причиною оголошення Трампу імпічменту Палатою представників. Автори резолюції висунули йому одне обвинувачення – у підбурюванні до масових заворушень. Вони вважають, що Трамп зрадив довіру на посаді президента і 6 січня, коли протестувальники взяли штурмом будівлю Конгресу США, "наразив на серйозну небезпеку урядові інститути США, поставив під загрозу цілісність демократичної системи й перешкоджав мирному переданню влади".
13 лютого за імпічмент Трампа проголосувало 57 членів Сенату за необхідних 67, його виправдали.