Байден визнав геноцид вірмен

Байден став першим президентом США протягом останніх 40 років, який визнав убивства вірмен в Османській імперії геноцидом
Фото: ЕРА
Президент США Джо Байден визнав геноцид вірмен в Османській імперії в 1915 році – він використав слово "геноцид" у заяві, опублікованій на сайті Білого дому 24 квітня, у День пам'яті геноциду вірмен.

"Щороку цього дня ми згадуємо тих, хто загинув під час геноциду вірмен в османську епоху, і знову зобов'язуємося запобігти повторенню таких злочинів. Починаючи із 24 квітня 1915 року, після арешту вірменської інтелігенції і громадських лідерів у Константинополі, влада Османської імперії 1,5 млн вірмен депортувала, вбила або відправила на смерть під час кампанії з винищення. Ми вшановуємо жертв Мец Егерна ("Великий злочин" – вираз, який використовують для позначення геноциду вірмен. – "ГОРДОН"), щоб жахи події ніколи було втрачено для історії", – ідеться в заяві Байдена.

Байден став першим президентом США протягом останніх 40 років, який публічно визнав масові вбивства в Османській імперії в 1915 році геноцидом, зазначає Bloomberg. За даними агентства, він заявив про цей намір президенту Туреччини Реджепу Ердогану в розмові 23 квітня, але офіційно про це пресслужби двох лідерів не інформували.

Останнім президентом США, який визнав геноцид вірмен, був Рональд Рейган (у 1981 році). Але незабаром він відступив під тиском Туреччини, зазначало агентство Bloomberg.

Контекст:

Криза у відносинах Туреччини і США виникла в середині липня 2019 року після бажання Анкари закупити у Росії системи ППО С-400. 12 липня на авіабазу Мюртед у турецькій провінції Анкара прибула перша партія компонентів російських зенітно-ракетних комплексів С-400. Про постачання другої партії зенітно-ракетних комплексів С-400 Туреччина і Росія принципово домовилися в червні 2020 року.

У грудні минулого року США ввели санкції проти Туреччини за закупівлю С-400. Ердоган назвав їх "атакою на суверенітет Туреччини".

29 жовтня 2019 року геноцид вірмен визнала Палата представників Конгресу США. 12 грудня резолюцію підтримав Сенат.

Масові вбивства і депортації вірмен, організовані владою Османської імперії, тривали з 1915-го до 1923 року. Під час цих репресій, за даними істориків, загинуло від 800 тис. до 1,5 млн вірмен.