Банк Англії анонсував банкноту £50 із математиком Тьюрінґом. Під час Другої світової він зламав нацистські шифри

Банкноту випустять в обіг 23 червня
Фото: bankofengland.co.uk
У Великобританії випустять банкноту, присвячену математику Алану Тьюрінґу. Вона містить багато посилань на його життя – креслення машини Bombe, за допомогою якої Тьюрінґ зламав "Енігму", цитату математика і його дату народження у двійковому коді.

Банк Англії випустив банкноти номіналом £50 із зображенням британського математика Алана Тьюрінґа. Про це 25 березня повідомила пресслужба Банку Англії.

Тьюрінґа називають батьком сучасної інформатики і засновником теоретичної бази штучного інтелекту. Під час Другої світової війни йому разом із колегами вдалося зламати код знаменитої німецької шифрувальної машини "Енігма".

Однак після закінчення війни, у 1952 році, Тьюрінґа засудили за гомосексуальність, яка була в тогочасній Британії кримінальним злочином, до математика застосували хімічну кастрацію.

У 1954 році його виявили мертвим у власному будинку. Слідчі дійшли висновку, що він наклав на себе руки, вживши ціаністий калій, однак протягом останніх років версію про самогубство ставлять під сумнів.

"Поява Алана Тьюрінґа на банкноті £50 є знаковим моментом у нашій історії. Це не тільки святкування його наукового генія, який допоміг скоротити війну і вплинути на технології, які ми досі використовуємо сьогодні, а й підтвердило його статус однієї з найзнаковіших фігур ЛГБТ+ у світі. Тьюрінґа хвалили за його талант і переслідували за те, що він гей", – прокоментував випуск банкноти з Тьюрінґом директор Центру урядового зв'язку Великобританії Джеремі Флемінг.

Фото: gchq.gov.uk

Дизайн банкноти містить безліч посилань, пов'язаних із життям і спадщиною Тьюрінґа. Зокрема, можна побачити:

  • технічні креслення Bombe (машини, використаної для зламу "Енігми");
  • частину тікерної стрічки, на якій указано дату народження Тьюрінґа у двійковому форматі (23 червня 1912 року);
  • зелену і золоту фольгу, що скидається на мікрочип;
  • також таблицю і математичні формули з однієї з найвідоміших робіт Тьюрінґа;
  • цитату Тьюрінґа, наведену в інтерв'ю газеті Times 11 червня 1949 року: "Це тільки передчуття того, що має статися, і тільки тінь того, що буде";
  • підпис Тьюрінґа в книзі відвідувачів будинку Макса Ньюмана в 1947 році, яку виставлено у Блетчлі-парку, де він працював під час Другої світової війни.

Банкноту з Тьюрінґом випустять в обіг 23 червня цього року – у день народження математика.