БелАЗ приєднався до страйку в Білорусі, але мер Жодіна вмовив співробітників підприємства повернутися на робочі місця
Працівники БілАЗа вимагали показати їм протоколи з результатами голосування у Жодіні на виборах президента, провести нові вибори і вивести з міста ОМОН.
Білоруський автомобільний завод 13 серпня приєднався до загальнонаціонального страйку. Про це повідомляє видання TUT.BY.
О 12.00 співробітники підприємства вийшли до центральної прохідної. Поговорити з ними прийшли керівництво підприємства і місцева влада, зокрема, мер Жодіно Дмитро Заблоцький.
Працівники БелАЗа вимагали показати їм протоколи з результатами голосування в Жодіно на виборах президента, провести нові вибори і вивести з міста ОМОН.
Співробітники обурені тим фактом, що автобуси їхнього підприємства виділяли міліції для затримування протестувальників.
Також стало відомо, що силовики затримали співробітників БелАЗа, проте точна кількість затриманих невідома. За даними керівництва підприємства, ідеться про двох співробітників, однак самі робітники запевняють, що силовики затримали набагато більше їх колег.
"Люди обурені тим, що 9-го, 10-го, 11-го числа спецпризначенці й ОМОН затримували мирних громадян, які просто поверталися з роботи. Серед них були і робітники БелАЗа. Хлопець ішов із другої зміни, його скрутили чотири спецпризначенці, побили. Де він зараз, ми не знаємо: затриманий чи в лікарні", – підкреслив один із робітників.
Під час розмови з робітниками Заболоцькому зателефонували й передали, що ОМОН готові вивести з міста, якщо не буде загрози захоплення адміністративних будівель
Закінчивши розмову, мер Жодіно пообіцяв, що сьогодні о 20.00 зустрінеться з жителями міста. Після цього майже всі співробітники БелАЗа повернулися на свої робочі місця.
За даними TUT.BY, на зустрічі були співробітники КДБ.
На знак протесту проти спірних результатів виборів президента низка підприємств Білорусі розпочала страйк. Зокрема, ЗМІ повідомляли про страйк на Білоруському металургійному заводі, на Жабінковському цукровому заводі і в Інституті хімії нових матеріалів НАН Білорусі, а також Мінському електротехнічному заводі.
Із 4-го до 8 серпня в Білорусі проводили дострокове голосування на виборах президента, а 9 серпня відбулося основне. На пост президента балотувалося п'ятеро кандидатів. За попередніми даними Центрвиборчкому країни, найбільше голосів набрав чинний президент Олександр Лукашенко (80,2%), друге місце посіла опозиційна кандидатка Світлана Тихановська – 9,9%. Решта кандидатів набрала менше ніж 2%. ЦВК Білорусі планує оголосити остаточні результати виборів 14 серпня.
Вибори в Білорусі проводили без незалежних міжнародних спостерігачів. Після закриття виборчих дільниць 9 серпня в кількох містах почалися протести. Вони тривали 10-го, 11-го і 12 серпня. Мітингувальники звинувачують владу у фальсифікації виборів. Вони збираються ввечері на мітинги, а вночі розходяться. Для розгону протестувальників силовики застосовують спецзасоби, зокрема в Мінську вони використовували світлошумові гранати, гумові кулі й водомети.
Акції супроводжують сутички протестувальників і міліції. У МВС Білорусі розповіли, що під час протестів 9 серпня затримали 3 тис. осіб, 10 серпня – ще 2 тис., 11 серпня – понад 1 тис., 12 серпня – приблизно 700. Затриманим закидають масові заворушення, хуліганство та опір співробітникам міліції.
За офіційними даними, під час сутичок постраждало кілька сотень людей, відомо про двох загиблих. Перший чоловік загинув 10 серпня в Мінську. Прессекретарка МВС Білорусі Ольга Чемоданова повідомила, що в руці демонстранта вибухнув вибуховий пристрій. Але очевидці повідомили телеканалу "Белсат", що чоловік помер внаслідок влучання світлошумової гранати. Про смерть другого чоловіка стало відомо 12 серпня. 9 серпня його затримали в Гомелі. За даними рідних, йому стало зле в закритому автозаку, який прямував у СІЗО.
Іноземні держави та міжнародні організації закликали владу Білорусі утриматися від насильства. Із такими заявами, зокрема, виступили США, ЄС, Україна, Польща, Литва тощо. У США і ЄС заявили, що вибори в Білорусі не були вільними і демократичними. За даними ЗМІ, наприкінці серпня Євросоюз розгляне питання запровадження санкцій проти Білорусі.