Білий дім: Саміт Байдена і Путіна – не подарунок Росії

Байдену (на фото) важливо сісти з Путіним "віч-на-віч", зазначили в Білому домі
Фото: EPA
Для президента Сполучених Штатів Джо Байдена зустріч із президентом РФ Володимиром Путіним – найефективніший спосіб зрозуміти плани й наміри Кремля. Про це на брифінгу 1 червня заявила перша заступниця прессекретаря Байдена Карін Жан-П'єр. Текстову версію брифінгу опублікували на сайті Білого дому.

"Ми не розглядаємо цю зустріч із президентом Росії як нагороду [Москві]... Ми розглядаємо це як життєво важливу частину захисту інтересів Америки, – сказала Жан-П'єр. – Байден зустрічається з Путіним через розбіжності між нашими країнами, а не всупереч їм. Пряме спілкування з Путіним для нього – найефективніший спосіб зрозуміти плани й наміри Росії".

Спікерка Білого дому зазначила, що Байдену важливо сісти з Путіним "віч-на-віч", щоб "чітко визначити, якими є наші позиції, щоб зрозуміти, які його позиції", а також "спробувати врегулювати розбіжності й визначити сфери, у яких ми можемо домогтися прогресу".

Міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров говорив 1 червня, що в Москві "не мають ілюзій" щодо "проривів" у відносинах із Вашингтоном після саміту Путіна та Байдена. За його словами, лідери РФ та США мають обмінятися думками про те, "які загрози кожна зі сторін бачить в оточенні своїх країн, та й загалом на глобальній арені".

Контекст:

Саміт президентів США та РФ відбудеться в Женеві (Швейцарія) 16 червня, повідомляли у Кремлі. Глави держав обговорять актуальні питання міжнародного порядку денного, "включно з боротьбою з пандемією коронавірусу і врегулюванням регіональних конфліктів". Зустріч Байдена з Путіним підтвердили й у Білому домі.

Прессекретарка Білого дому Джен Псакі розповіла, що на зустрічі Байден планує говорити з Путіним про ситуацію в Україні та Білорусі. Заступник глави МЗС України Євгеній Єнін 28 травня повідомив, що перед самітом Байден поговорить з українським президентом Володимиром Зеленським.

У березні в російсько-американських відносинах спалахнула криза після інтерв'ю Байдена, опублікованого 17 березня, у якому він назвав Путіна вбивцею і заявив, що той заплатить за втручання в американські вибори 2020 року.

18 березня Путін відповів на слова Байдена. Він побажав американському колезі здоров'я і додав: "Хто як обзивається, той сам так називається". Путін також запропонував Байдену 19-го або 22 березня поговорити у "прямому ефірі" про двосторонні відносини Росії та США і про стратегічну стабільність.

Друга розмова двох президентів відбулася 13 квітня на тлі ескалації ситуації на сході України. Байден підкреслив "незмінну підтримку Сполученими Штатами суверенітету й територіальної цілісності України", висловив заклопотаність нарощуванням військової присутності Росії на кордоні з Україною і в окупованому Криму, а також запропонував Путіну провести у третій країні зустріч на найвищому рівні "для обговорення всього спектру питань, що стоять перед Сполученими Штатами та Росією".

У березні – квітні США ввели кілька пакетів санкцій проти РФ за отруєння й переслідування російського опозиціонера Олексія Навального і втручання в американські вибори. Також США вирішили вислати із країни 10 співробітників російського посольства у Вашингтоні. За даними Білого дому, серед них є представники російських спецслужб.

Росія у відповідь опублікувала список американців, яким заборонили в'їзд на територію країни. Серед них – генпрокурор США Меррік Гарланд і директор ФБР Крістофер Рей. Окрім того, вислали 10 співробітників посольства США в Москві, а американському послу Джону Саллівану було рекомендовано повернутися на батьківщину для консультацій.

Окрім того, 14 травня прем'єр-міністр Росії Михайло Мішустін підписав розпорядження, що затвердило перелік держав, які влада РФ звинувачує в недружніх діях. До нього увійшли дві країни – США і Чехія. Згідно з документом, дипломатичні представництва США не можуть брати до себе на роботу громадян РФ.