Білорусі надали першу частину кредиту, який обіцяв Путін

Білорусь отримала $500 млн
Фото: depositphotos.com

Сьогодні Євразійський банк розвитку, державами-учасницями якого є Вірменія, Білорусь, Казахстан, Киргизстан, Росія і Таджикистан, перерахував Білорусі $500 млн у межах кредиту, який обіцяв президент РФ Володимир Путін на тлі політичної кризи у країні.

Рада Євразійського фонду стабілізації та розвитку (ЄФСР) схвалила надання Білорусі кредиту на $500 млн. Це третя частина кредиту, який обіцяв президент РФ Володимир Путін білоруському колезі Олександрові Лукашенку під час зустрічі в Сочі місяць тому.

"Додаткові кошти необхідні республіці для фінансування прогнозованого дефіциту консолідованого бюджету. Останнє дасть змогу, зокрема, запобігти зниженню валових міжнародних резервів нижче від цільового рівня Національного банку країни", – ідеться в повідомленні міністерства фінансів РФ 12 жовтня.

Міністр фінансів РФ Антон Сілуанов заявив, що обмеження, пов'язані з пандемією, негативно позначаються на економічній активності Білорусі, кредит дасть змогу уряду країни забезпечити якісну медичну допомогу, збалансувати бюджетну політику та забезпечити стійкість банківського сектору.

Окрім коштів ЄФСР, Білорусь отримає кредит на $1 млрд від Росії. Його нададуть двома траншами: перші $500 млн – цього року, ще $500 млн – 2021 року.

Першу частину кредиту сьогодні надав Європейський банк розвитку, який є керуючим засобами ЄФСР, ідеться в повідомленні пресслужби банку.

Євразійський банк розвитку – міжнародна фінансова організація, заснована Росією та Казахстаном у січні 2006 року. Державами – учасниками банку є Вірменія, Білорусь, Казахстан, Киргизстан, Росія й Таджикистан.

Російський капітал є найбільшим джерелом прямих іноземних інвестицій у Білорусі. За даними російського центробанку, у 2018–2019 роках інвестори з Росії щорічно вкладали в білоруську економіку по $0,65 млрд, загальний обсяг накопичених інвестицій на початок 2020 року становив $4,26 млрд, повідомляло РБК.

У Білорусі з 9 серпня тривають масові акції протесту. Учасники демонстрацій вважають, що результати голосування на виборах президента сфальсифіковано. За офіційними даними, перемогу здобув Лукашенко, за якого проголосувало 80,1% виборців. Друге місце з 10,1% голосів посіла опозиційна кандидатка Світлана Тихановська. Водночас альтернативні екзитполи подавали протилежну картину – впевнену перемогу Тихановської.

Білоруські силовики жорстко розганяли мітинги, зокрема з використанням світлошумових гранат, гумових куль і водометів. За час протестів затримали понад 10 тис. демонстрантів, сотні дістали травми та поранення. За офіційними даними, загинуло четверо учасників мітингів.

Від початку серпня 2020 року президент РФ Володимир Путін і Лукашенко зідзвонювалися щонайменше п'ять разів. На сайті Лукашенка повідомляли про телефонні розмови з Путіним 7-го, 15-го, 16-го та 24 серпня. Переважно вони обговорювали мітинги, які тривають у республіці. 30 серпня Путін привітав білоруського лідера з днем народження. Під час цієї бесіди двоє президентів домовилися про особисту зустріч.

Путін був серед лідерів, які першими привітали Лукашенка з перемогою, – наступного дня після виборів, ще до оголошення офіційних результатів.

Лукашенко заявив, що Росія за першого запиту надасть Білорусі "всебічну допомогу" щодо гарантування безпеки. Путін розповів, що Росія на прохання президента Білорусі сформувала резерв із силовиків для допомоги білоруській владі.

16 вересня два лідери провели чотиригодинні переговори в Сочі, під час яких Путін пообіцяв Лукашенку "в цей складний момент" державний кредит $1,5 млрд.