Білоруська опозиціонерка Ковалькова назвала інавгурацію Лукашенка "жалюгідним цирком"
Членкиня президії координаційної ради білоруської опозиції Ольга Ковалькова заявила, що опозиція не визнає Олександра Лукашенка, який провів церемонію вступу на посаду президента Білорусі, главою держави.
23 вересня білоруси стали свідками фарсу, який розіграв президент Олександр Лукашенко разом зі своїми підлеглими. Про це заявила членкиня президії координаційної ради білоруської опозиції Ольга Ковалькова у Facebook.
Вона зазначила, що половину Мінська перекрили, Палац незалежності, у якому відбулася церемонія вступу на посаду президента, суворо охороняють. Церемонію провели без іноземних гостей і не транслювали на державному телебаченні, як цього вимагає закон.
"Напевно, так Лукашенко розуміє церемонію інавгурації сильної і впевненої у собі людини, яку підтримує більше ніж 80% населення країни. Але білоруси можуть лише посміятися з цього жалюгідного цирку. Самотній чоловік, який боїться зради і тому оточує себе винятково лояльними і необізнаними злочинцями, чіпляється за владу і погрожує власному народові", – зазначено в пості.
Ковалькова вважає, що білоруський народ упевнений у своїй перемозі.
"Тому ми не ховаємося за масками і балаклавами, а відкрито і мирно формулюємо свою позицію: нові вільні і справедливі вибори, звільнення всіх політв'язнів, припинення насильства в країні", – написала вона.
Ковалькову затримав ОМОН 24 серпня біля прохідної Мінського тракторного заводу (МТЗ), куди вона приїхала із представником страйкому МТЗ Сергієм Дилевським, щоб обговорити з робітниками ситуацію на підприємстві. Її відправили в СІЗО на 10 діб за "участь у несанкціонованій акції". 3 вересня Ковальковій дали ще 15 діб арешту. 5 вересня опозиціонерку вивезли до Польщі.
У Білорусі з 9 серпня тривають масові акції протесту. Учасники демонстрацій вважають, що результати голосування на виборах президента сфальсифіковано. За офіційними даними, перемогу здобув Лукашенко, за якого проголосувало 80,1% виборців. Друге місце з 10,1% голосів посіла опозиційна кандидатка Світлана Тихановська. Воночас альтернативні екзитполи подавали протилежну картину – впевнену перемогу Тихановської.
Білоруські силовики жорстко розганяли мітинги, зокрема з використанням світлошумових гранат, гумових куль і водометів. За час протестів затримали понад 10 тис. демонстрантів, сотні дістали травми та поранення. Наймасовіші затримання відбувалися з 9-го до 12 серпня, тоді затримали приблизно 7 тис. осіб. За офіційними даними, загинуло четверо учасників мітингів.
Верховний представник ЄС з питань зовнішньої політики та політики безпеки Жозеп Боррель заявив, що Євросоюз не вважає Лукашенка законним президентом Білорусі. Європарламент відкинув офіційні результати виборів у Білорусі, оскільки їх провели "з грубим порушенням усіх міжнародно визнаних стандартів", засудив застосування насильства щодо протестувальників і закликав ЄС невідкладно ввести санкції проти відповідальних за фальсифікацію результатів виборів, зокрема проти Лукашенка.
23 вересня в Мінську відбулася церемонія вступу Лукашенка на посаду президента Білорусі. Інавгурації не анонсували вперше в історії країни.