Білоруський журналіст: Ласкаво просимо до Мінська, нічого не бійтеся, можуть і не посадити – усі в'язниці переповнені
Білоруський журналіст Олександр Філіпенко, коментуючи ситуацію у Мінську, рекомендує тікати, якщо на вулиці поруч зупиняється мікроавтобус.
Білоруський журналіст Олександр Філіпенко на своїй сторінці у Facebook опублікував "путівник Мінськом", заявивши, що у столиці Білорусі переповнені всі в'язниці.
"Метро працює, але п'ять днів на тиждень. Мобільний інтернет теж. COVID-19 немає, але все частіше є. На вулицях брудно – усюди взводи сміття. Усі найкращі ресторани закриті, галереї теж. Якщо за ранковою чашкою кави ви любите читати свіжу і незалежну пресу – допоможіть із її публікацією та поширенням. Якщо хочете подивитися постановки національного драматичного театру – привезіть із собою акторів (місцевих звільнили). Якщо ви журналіст – вас не пустять. Якщо колишній студент – теж. Якщо ви бездарний пропагандист або штрейкбрехер – вам будуть раді і, оскільки в нас Союзна держава, візи вам не потрібні. Якщо ви не знаєте, який одяг узяти в дорогу – обирайте спортивний і не забувайте про пуховики – у нас не холодно, але в них зручніше спати на нарах", – зазначив журналіст.
Він рекомендує тікати, якщо на вулиці поруч зупиняється мікроавтобус.
"Якщо любите кататися на велосипеді – велодоріжок багато, але ви фашист. Чому? Цього даремного запитання в Білорусі давно немає. Якщо зустрінете людину з камерою або порожнім поглядом – це тихар. Він нешкідливий, можна погодувати з руки. Людина з язиком у дупі – футболіст національної футбольної збірної. Якщо такий самий, але вищий – відомий хокеїст. Із червоно-зеленими прапорами гуляти можна, із біло-червоно-білими не можна. Нічого не переплутайте! У спортивних штанях і з рушницею бігати можна, у сукні та з квітами гуляти не можна. Малювати графіті можна, руйнувати меморіали можна. Наркотиків у місті немає – усе зжерли омонівці. Якщо до вас чіпляється агресивно налаштована людина – не сперечайтеся, це міліціонер. Якщо поруч зупинився мікроавтобус – біжіть, але не підтюпцем, а щодуху. Загалом, ласкаво просимо до Мінська, нічого не бійтеся і багато гуляйте, можуть і не посадити – усі в'язниці переповнені", – резюмував Філіпенко.
По всій Білорусі з 9 серпня не вщухають масові акції протесту незгодних із результатами голосування на виборах президента. За офіційними даними, перемогу в них здобув Олександр Лукашенко, за якого проголосувало 80,1% виборців (він керує країною з 1994 року). Друге місце з 10,1% голосів посіла білоруська опозиціонерка Світлана Тихановська. Водночас альтернативні екзитполи демонстрували протилежну картину – впевнену перемогу Тихановської.
Білоруські силовики жорстко розганяли мітинги, використовуючи світлошумові гранати, гумові кулі та водомети. За час протестів сотні демонстрантів дістали травми і поранення. За офіційними даними, загинуло четверо учасників мітингів.
Відомо ще про одного загиблого, Романа Бондаренка, унаслідок сутички невідомих у масках із місцевими жителями. Конфлікт стався через біло-червоно-білі стрічки. У Слідкомі Білорусі заявили, що загиблий був п'яним. У коментарі виданню TUT.BY лікарі сказали, що в організмі Бондаренка було нуль проміле алкоголю.
Лукашенко 23 вересня вступив на посаду президента. Уперше в історії Білорусі церемонії інавгурації не анонсували і не транслювали по телебаченню. Низка держав, зокрема США, Великобританія, Канада, Німеччина, Латвія, Литва, Норвегія, Польща, Данія, Україна та Чехія, не визнала інавгурації Лукашенка.
Євросоюз 2 жовтня ввів обмежувальні заходи проти 40 осіб, відповідальних за фальсифікацію результатів президентських виборів і насильницьке придушення мирних протестів. 6 листопада ЄС ввів санкції проти Олександра Лукашенка, який вважає себе президентом Білорусі, та ще 14 білоруських чиновників. Після вбивства Бондаренка Євросоюз пригрозив Білорусі новими санкціями.