Понад 50 білорусів після протестів зникли безвісти
Портал TUT.BY запустив сервіс із пошуку зниклих людей під час акцій протесту в Білорусі. Після запуску ініціативи вдалося знайти десятки людей.
У Білорусі припинило виходити на зв'язок із рідними в дні масових протестів 54 людини. Їх досі вважають зниклими безвісти, повідомив білоруський портал TUT.BY, наводячи дані із власного розробленого сервісу пошуку зниклих під час акцій протесту.
На сторінці сервісу можна додати зниклих людей і знайти тих, яких додали раніше. Щойно людину знаходять, її прибирають зі списку. TUT.BY зазначив, що після запуску ініціативи вдалося знайти десятки людей. Більшість із них – чоловіки.
"Щодо декого зі зниклих відома кількість діб, які їм дали, але невідоме місце відбування покарання. Стосовно декого ситуація ще гірша: ні родичі, ні волонтери не знають узагалі нічого про своїх близьких. Їхніх прізвищ немає ні серед списків засуджених, ні серед списків тих, хто перебуває на Окрестіна або в інших ізоляторах тимчасового тримання", – ідеться в повідомленні порталу.
TUT.BY уточнив, що у правозахисному центрі "Вясна" точної інформації про кількість зниклих безвісти зараз немає.
У "Вясне" теж орієнтуються на наш сервіс, тому що вести такий підрахунок дуже важко: дані динамічно змінюються і хаотично з'являються", – повідомив портал.
Із 4-го до 8 серпня в Білорусі тривало дострокове голосування на виборах президента, а 9 серпня відбулося основне. На пост президента балотувалося п'ять кандидатів. 14 серпня ЦВК оголосила остаточні підсумки виборів президента. За офіційними даними, перемогу здобув чинний президент Білорусі Олександр Лукашенко, за якого проголосувало 80,1% виборців. Друге місце з 10,1% голосів посіла опозиційна кандидатка Світлана Тихановська. Решта кандидатів набрала менше ніж 2%. Водночас альтернативні екзитполи показували протилежну картину – впевнену перемогу Тихановської.
Вибори в Білорусі відбувалися без незалежних міжнародних спостерігачів. Після закриття виборчих дільниць 9 серпня в кількох містах почалися протести, які тривають досі. До акцій долучилися трудові колективи найбільших білоруських підприємств. Мітингувальники звинувачують владу у фальсифікації виборів. Для розгону протестувальників силовики застосовували спецзасоби, зокрема в Мінську вони використовували світлошумові гранати, гумові кулі та водомети.
Під час протестів затримали приблизно 7 тис. демонстрантів, сотні дістали травми і поранення. За інформацією міністерства внутрішніх справ Білорусі, станом на 17 серпня у слідчих ізоляторах Білорусі залишається 122 затриманих на акціях протесту.
Відомі імена двох загиблих під час протесту: це 34-річний Олександр Тарайковський, який загинув у Мінську на вулиці Притицького, і 25-річний Олександр Чуприна, якого 9 серпня затримали в Гомелі. Однак правозахисники білоруського об'єднання "Звяно" у звіті вказали на як мінімум чотирьох загиблих і сімох у важкому стані після розгону.
16 серпня в Білорусі відбувся найбільший в історії мітинг – на опозиційну акцію протесту в Мінську, за оцінками білоруських журналістів, вийшло понад 200 тис. осіб.
Тихановська, яка після виборів поїхала в Литву, сказала, що готова стати національним лідером і незабаром провести нові президентські вибори.
Лукашенко не згоден на умови опозиції, він заявив, що поки його не вб'ють, інших виборів у країні не буде.