Бєлковський: Російська Федерація не може зберегтися у нинішньому вигляді. Цю можливість вичерпано
Російський політолог Станіслав Бєлковський вважає, що після війни з Україною Росія не зможе зберегтися такою, як зараз. Про це він сказав в інтерв'ю засновнику інтернет-видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону.
"Російська Федерація не може зберегтися в нинішньому вигляді. Цю можливість вичерпав [президент Росії] Володимир Путін. Життєве завдання Путіна полягає в тому, щоб повністю дискредитувати російський авторитаризм, російський імперіалізм і російський мілітаризм. Він ним успішно займається, справляється із цим завданням. Але доки він остаточно цього не зробив, він не має зникнути з історичної сцени. Це було б надто просто", – сказав Бєлковський.
Він спрогнозував, що активні бойові дії на фронті триватимуть до кінця весни – початку літа 2023 року, а загалом режим Путіна ще може проіснувати три-чотири роки.
"Певний запас міцності у цього режиму однаково є. Коли американці кажуть, що жодної революції [у Росії] не буде найближчим часом, вони абсолютно мають рацію. Насамперед тому, що у російської людини немає свідомості громадянина, немає свідомості платника податків і російська людина абсолютно атомізована. Російський народ роз'єднаний, він не здатний до жодних колективних дій. Це обернулося проти Путіна під час мобілізації, тому що ніхто не хотів помирати, але з іншого боку, ніхто не хоче йти на барикади, щоб скидати цей режим. Люди швидше хочуть втекти в якесь "укрывище", як казав [російський письменник] Олександр Ісаєвич Солженіцин, зовнішнє чи внутрішнє. Вони це й роблять", – наголосив політолог.
Але в будь-якому разі, на думку Бєлковського, Путін доведе справу дискредитації російського імперіалізму до логічного кінця, "після чого Росія може сформуватися заново, повністю позбувшись психологічної залежності від історії та географії".
"Треба перестати прив'язуватися до євразійського "хартленду", цієї величезної крижаної пустелі, 88% якої непридатні для життя, і треба перестати колупатися в історії та вишукувати там джерела легітимності власного мислення й дій. На це Росія приречена, як і на покаяння. І це процес не політичний, він цивілізаційний. Він набагато глибший і масштабніший. Тому в цьому сенсі зовсім неважливо, хто там прийде [після Путіна]. Хай хто прийде, це буде саме так", – сказав політолог.
Контекст:
Росія – найбільша країна у світі, її площа становить понад 17 млн км&³2;. Населення РФ – більше ніж 140 млн осіб.
Політики з різних країн неодноразово висловлювали припущення, що Росія рано чи пізно розвалиться. Секретар Ради національної безпеки і оборони України Олексій Данілов у 2020 році назвав Росію "штучним утворенням", яке створили "під кулеметами", і припустив, що вона розвалиться ще за його життя.
Колишній лідер "Правого сектору", командувач "Української добровольчої армії", радник головнокомандувача Збройних сил України Дмитро Ярош порівняв Росію із СРСР і висловив думку, що розпад Росії станеться не в далекому майбутньому. "Мені здається, це справа одного покоління. Наприклад, у 1989 році я й подумати не міг, що 1991 року Радянський Союз розвалиться. Тобто це все може відбутися в будь-який момент", – сказав він в інтерв'ю виданню "ГОРДОН" у 2021 році.
Михайло Полторанін, який у 1992 році був прем'єр-міністром РФ, в інтерв'ю "ГОРДОН" у 2022 році також допустив розпад Росії. На його думку, "першою змиється Тува".