Блінкен поїхав на Близький Схід, відвідає Ізраїль
"Блінкен відвідає Єгипет, Ізраїль та Західний берег (регіон між Ізраїлем та Йорданією, який належить до палестинської території. – "ГОРДОН") із 29-го до 31 січня, щоб проконсультуватися з партнерами щодо низки глобальних та регіональних пріоритетів, включно із вторгненням Росії в Україну, Іраном, ізраїльсько-палестинськими відносинами і збереженням вирішення ізраїльсько-палестинського конфлікту, захистом прав людини й демократичних цінностей та іншими темами", – ідеться у повідомленні Держдепу.
30 січня Блінкен вирушить до Ізраїлю. Там він зустрінеться з новим урядом Ізраїлю, зокрема прем'єр-міністром Бенджаміном Нетаньяху. Вони планують обговорити міжетнічні відносини та переговори між Ізраїлем і палестинцям, які зайшли у глухий кут. Після чого Блінкен зустрінеться з президентом Палестинської автономії Махмудом Аббасом.
Агентство Reuters зазначило, що його візит відбувається на тлі ескалації відносин між ізраїльтянами та палестинцями. 26 січня сили безпеки Ізраїлю провели антитерористичну операцію у місті Дженін на Західному березі річки Йордан. Почалися бої, внаслідок яких загинуло, за даними Jerusalem Post, щонайменше дев'ятеро палестинців.
Під час візитів Блінкен повторить заклики США "до спокою" і наголосить на підтримці Вашингтоном рішення про створення двох держав, зазначила пресслужба Держдепу. Водночас офіційні особи США розуміють, що довгострокові мирні переговори навряд чи можливі найближчим часом, додало Reuters.
Контекст:
Із моменту проголошення незалежності у 1948 році Ізраїль перебуває у стані конфлікту з арабськими країнами, незважаючи на фактичне розташування в одному регіоні. Особливо напружені відносини в Ізраїлю з палестинцями, які є арабами, але не мають своєї власної держави й територій. Арабські країни вважають Ізраїль загарбником Палестини та агресором.
Палестинська адміністрація розірвала зв'язки з Ізраїлем у 2020 році через план Нетаньяху щодо анексії значної частини Західного берега. Цю територію палестинці хочуть собі для майбутньої незалежної держави разом із сектором Гази. Зв'язки відновили у листопаді, після того, як від плану анексії відмовилися.