Боррель упевнений, що глави МЗС країн ЄС досягнуть угоди щодо ембарго на російську нафту
Упевненість у цьому 13 травня в кулуарах зустрічі міністрів закордонних справ країн "Великої сімки" (G7) у Німеччині висловив верховний представник ЄС із закордонних справ та політики безпеки Жозеп Боррель, пише Reuters.
Європейський дипломат переконаний, що такої угоди досягнуть – "вона нам потрібна і вона у нас буде".
За словами Борреля, ЄС має "позбутися нафтової залежності від Росії".
Він наголосив, що "якщо немає згоди на рівні послів, то у понеділок [16 травня] міністри, коли зберуться, мають дати політичний імпульс".
У "Велику сімку" входять Великобританія, Німеччина, Італія, Канада, Франція, Японія та США.
За підсумками відеоконференції лідерів "Великої сімки" 8 травня країни G7 зобов'язалися поетапно припинити імпорт російської нафти.
Контекст:
4 травня голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн анонсувала шостий пакет санкцій проти РФ. Зокрема, за її словами, до нього має увійти поетапна відмова ЄС від російської нафти.
У Євросоюзі поки що немає єдності щодо ембарго на російські нафту і газ. За даними The Wall Street Journal, ЄС має намір дати відтермінування 20 місяців Угорщині та Словаччині – двом країнам, які значною мірою залежать від імпорту трубопровідної нафти.
Противниками запровадження нафтового ембарго серед країн ЄС вважали Німеччину, Австрію та Угорщину. Проте 28 квітня віцеканцлер, міністр економіки ФРН Роберт Габек заявив, що країна готова до цього кроку. Міністерка енергетики Австрії Леоноре Гевесслер 2 травня також заявила про готовність підтримати ембарго, якщо ЄС вирішить його запровадити. Досі категорично проти обмеження імпорту енергоресурсів із Росії виступає лише Угорщина.
8 травня агентство Bloomberg повідомило, що на зустрічі послів країн ЄС, що відбулася 8 травня, не було досягнуто консенсусу щодо введення нового пакету санкцій проти Росії за її вторгнення в Україну. Угоди не вдалося досягти у зв'язку з позицією Угорщини – вона продовжує блокувати пропозицію щодо заборони імпорту російської нафти. За даними агентства, очікують, що перемовини відновлять "найближчими днями".
9 травня фон дер Ляєн провела перемовини з прем'єром Угорщини Віктором Орбаном. За її словами, є прогрес, але потрібна подальша робота.
ЗМІ повідомляли, що Євросоюз розглядає можливість надання Угорщині фінансової компенсації в обмін на згоду підтримати пакет санкцій, що містить нафтове ембарго.