Боррель у лютому відвідає Москву. Глава МЗС Польщі заявив, що раніше йому варто було б полетіти в Київ
Верховному представнику Євросоюзу із зовнішньої політики та безпеки Жозепу Боррелю перед візитом до Росії варто було б відвідати Україну, вважає міністр закордонних справ Польщі Збігнєв Рау. Про це він заявив після засідання Ради ЄС із питань зовнішньої політики, повідомило Polskie Radio 24.
"Дехто з нас, зокрема і я, аргументував, що добре б обговорити цю справу з майбутнім держсекретарем США Ентоні Блінкеном, що зміцнило б позиції Жозепа Борреля в перемовинах із російською владою. Я також підкреслював, що було б краще спочатку полетіти в Київ, з огляду на ситуацію наших східних сусідів: половина з них втратила свої території через політику Росії", – сказав Рау.
За його словами, Боррель заперечив, що йому вдасться донести негативне ставлення ЄС до подій у Росії й засудити арешт опозиціонера Олексія Навального і масові затримання учасників протесту під час акцій на його підтримку.
Боррель говорив 25 січня, що в лютому відвідає Росію на запрошення глави міністерства закордонних справ країни Сергія Лаврова. Візит відбудеться в перший тиждень лютого.
"Це буде гарна можливість обговорити з моїм російським колегою всі відповідні питання, передати чіткі сигнали про поточну ситуацію і про конфліктні питання у сфері [дотримання] прав і свобод", – підкреслював глава європейської дипломатії.
Навальний із серпня 2020 року проходив лікування і реабілітацію в Німеччині. Літак, яким він летів із Томська в Москву, екстрено сів в Омську 20 серпня через погіршення стану політика. Навальний спочатку був у лікарні в Омську, а 22 серпня його доправили до берлінської клініки "Шаріте".
Німецький уряд 2 вересня повідомив, що в організмі Навального знайшли сліди речовини, схожої за складом на "Новачок". Біологічний матеріал, який узяли в політика, досліджувала спеціальна лабораторія збройних сил Німеччини. Факт отруєння Навального речовиною із групи "Новачок" підтвердили також лабораторії у Франції та Швеції.
Навальний був у комі 18 днів. 22 вересня політика виписали із клініки.
У міністерстві закордонних справ РФ сказали, що заяви про отруєння Навального не підкріплені фактами. Глава Служби зовнішньої розвідки РФ Сергій Наришкін стверджував, що на момент вильоту до Німеччини слідів отрути в організмі політика не було.
15 жовтня Європейський союз запровадив санкції проти шести російських посадовців через отруєння Навального. До санкцій приєдналася Великобританія.
17 січня 2021 року Навальний повернувся в Росію, де його відразу ж затримали у справі "Ів Роше". Ще 2014 року в межах цієї справи опозиціонеру дали 3,5 роки умовно, і до 29 грудня 2020-го він перебував на випробувальному строці. Він мав не рідше ніж двічі на місяць приходити на реєстрацію в органи Федеральної служби виконання покарань, проте із серпня до січня пробув у Німеччині. Тепер умовний строк йому можуть замінити на реальний.
18 січня Навального заарештували на 30 діб.
23 січня по всій Росії відбулися акції протесту на підтримку Навального. У штабі політика заявили, що в мітингах по всій країні брало участь 250–300 тис. людей. Затримали, за даними правозахисників, понад 3,6 тис. осіб у 125 містах, зокрема майже 200 неповнолітніх.
Керівник штабів Навального анонсував на 31 січня нові акції протесту в Росії.