"Приймали на найвищому рівні, як лідерку білоруського народу". Радник Тихановської розповів подробиці її зустрічі з Байденом
Президент США Джо Байден прийняв лідерку білоруської опозиції Світлану Тихановську в Білому домі на найвищому рівні. Про це в ефірі телеканала "Настоящее время" заявив радник Тихановської з міжнародних відносин Франак Вячорка.
За його словами, зустріч із Байденом була запланованою, а його запрошення стало "абсолютним сюрпризом"
"Власне, коли Світлана Тихановська збиралася у Вашингтон, метою були якісь практичні результати, зустріч на вищому рівні, і тоді не було жодних гарантій, що зустріч із Байденом відбудеться. Наскільки ми знаємо, це було бажання самого президента, це була ініціатива Білого дому, щоб ця зустріч відбулася. І вона відбулася, Світлану Тихановську прийняли на найвищому рівні, як лідерку білоруського народу... Я думаю, що нам варто ще дуже чітко попрацювати над конкретними результатами, і ми комунікуватимемо як із Білим домом, так і з Державним департаментом, щоб зробити результат максимально практичним для Білорусі", – підкреслив Вячорка.
Він зазначив, що сам факт цієї зустрічі – "дуже сильний меседж" білоруському народу, номенклатурі, силовикам, міжнародній спільноті, Москві та Брюсселю. Тихановська розповіла Байдену про необхідність ввести санкції проти Олександра Лукашенка, який вважає себе президентом Білорусі, та його оточення.
"Зустріч відбувалася в кімнаті Рузвельта, це одна з головних конференц-кімнат у західному крилі Білого дому, там, де розташований Овальний кабінет. Участь узяли радниця президента з нацбезпеки, одна із найвпливовіших людей у США Аманда Слоат та Кріс Сміт – співробітник Ради з нацбезпеки США. Це найвищий рівень. [Тихановська] була сама. Це була індивідуальна зустріч. Вона зустрілася з найвпливовішими людьми США в міжнародній політиці. Не кожен президент, не кожен лідер навіть великих держав може на такі зустрічі розраховувати в принципі", – сказав Вячорка.
На його думку, Тихановська забирає у Лукашенка дипломатичний простір.
"Я думаю, що після зустрічі з Тихановською жоден державний лідер, політик із Лукашенком уже не зустрінеться. І це теж важливість роботи команди Тихановської – забирати у Лукашенка простір. Лукашенко на 27 років заморозив країну, дипломатія не розвивалася, відносин не будували, тепер це робить Тихановська. Простору у нього все менше і менше, саме тому він нещодавно розпорядився позакривати посольства Білорусі в різних країнах, тому що не бачить у них сенсу. Він уже просто капітулює в дипломатії, так само незабаром капітулює й у внутрішній політиці", – резюмував Вячорка.
Контекст:
Байден зустрівся з Тихановською 28 липня. "Сполучені Штати солідарні з Білоруссю в її прагненні до демократії та універсальних прав людини", – зазначав Байден за підсумками зустрічі.
Тихановська у США провела низку зустрічей, зокрема з держсекретарем США Ентоні Блінкеном, його заступницею Вікторією Нуланд і радником Байдена з питань національної безпеки Джейком Салліваном.
Тихановська покинула Білорусь відразу після президентських виборів, у яких перемогу здобув Олександр Лукашенко, який перебуває при владі з 1994 року. За офіційними даними, за нього проголосувало 80,1% виборців. Тихановська посіла друге місце, набравши 10,1% голосів. Альтернативні екзитполи демонстрували протилежну картину – впевнену перемогу Тихановської.
Покинути Білорусь Тихановську, за її словами, змусили погрозами силовики. За словами опозиціонерки, їй запропонували вибрати "між дітьми і в'язницею" і вона вибрала дітей, виїхавши в Литву.
Тихановська говорила, що повернеться в Білорусь, коли буде почуватиметься там у безпеці. Балотуватися в президенти ще раз вона не має наміру, але відтоді як покинула країну, регулярно здійснює візити в європейські країни, зустрічається зі світовими лідерами, серед них – президент Франції Еммануель Макрон і канцлерка Німеччини Ангела Меркель.