Чехію покинуло 54 російські дипломати – посольство
Він уточнив, що йдеться про співробітників посольства, які потрапили під скорочення "з ініціативи чеської сторони".
Дипломатів разом із членами їхніх сімей забрав спеціальний літак льотного загону "Росія", рейс вирушив із Праги до Москви.
Поки що Чехію покинули не всі російські дипломати, що потрапили під скорочення, зазначає агентство. Друга група росіян вилетить із Праги 31 травня теж спецбортом. Скільки людей полетить до Росії наступним рейсом, ТАСС не уточнив.
Контекст:
Криза у відносинах Чехії та Росії спалахнула у квітні. Чеська влада заявила, що росіяни Олександр Петров і Руслан Боширов причетні до вибухів 2014 року на складах із боєприпасами в селі Врбетіце. Тоді загинуло двоє людей. За даними журналістів-розслідувачів, Петров і Боширов є офіцерами російської військової розвідки. Саме їх називали отруювачами російського ексрозвідника Сергія Скрипаля та його доньки 2018 року у Великобританії. Росіян оголосили в розшук.
17 квітня віцепрем'єр Чехії Ян Гамачек оголосив, що протягом 48 годин 18 російських дипломатів мають покинути територію країни, оскільки їх "чітко ідентифікували спецслужби Чеської Республіки як офіцерів російських спецслужб".
18 квітня Росія оголосила персонами нон ґрата 20 співробітників посольства Чехії, включно із заступником посла, і висунула їм вимогу покинути країну до кінця дня 19 квітня.
МЗС РФ вважає, що у висланні російських дипломатів з Чехії є "американський слід", а Кремль категорично не згоден із висновками чеської сторони про причетність агентів Росії до організації вибуху і вважає ці висновки "провокаційними та недружніми".
У МЗС Чехії повідомили 22 квітня про скорочення кількості співробітників російського посольства у Празі до поточної чисельності чеського диппредставництва в Москві. Чехія до кінця травня вишле 22 російських дипломатів. У відповідь МЗС РФ висунуло вимогу скоротити склад посольства Чехії.
Латвія, Литва, Естонія і Словаччина вислали російських дипломатів на знак солідарності з Чехією. Окрім того, у МЗС Словаччини, Латвії та Литви зазначили, що річ не тільки в підтримці Чехії, але й у поведінці співробітників посольств РФ у їхніх країнах, "несумісній із їхнім дипломатичним статусом".
Згодом РФ і Чехія домовилися про досягнення паритетної відповідності персоналу посольств у Празі та Москві, зазначає ТАСС. Із 1 червня в них можуть працювати по семеро дипломатів, 25 відряджених адміністративно-технічних службовців і 19 найнятих працівників, уточнює російське агентство.