Через покинутий у Червоному морі танкер мільйони людей можуть залишитися без проточної води – дослідження
Судно застрягло біля західного узбережжя Ємену 2015 року через воєнний конфлікт із повстанцями-хуситами і Саудівською Аравією. На борту танкера міститься 1,1 млн барелів нафти.
Судна не обслуговували від початку конфлікту, і через проржавілий корпус воно стало непридатним. Крім того, у травні минулого року в машинне відділення судна потрапила вода, а система пожежогасіння на борту не працює. Усе це підвищує шанси на розлив нафти в море, який може статися як через пошкодження корпусу, так і через можливу пожежу на борту.
Якщо розлив трапиться, то нафта досягне західного узбережжя Ємену за 6–10 днів. За оцінками автора моделювання, 51% нафти випарується протягом 24 годин після витоку, а важчі компоненти залишаться на воді.
Витік може призвести до закриття трьох великих портів Ємену. Кожен місяць простоювання цих портів коштуватиме країні недоотримання 200 тис. тонн палива, що еквівалентно 38% національної потреби.
Як результат, ціни на пальне можуть зрости на 80%, а брак палива для водяних насосів призведе до проблем із проточною водою для жителів країни. Автори дослідження зазначають, що під час повного закриття одного порту 2017 року без проточної води залишилося 8 млн осіб.
Крім того, розлив нафти створить загрозу для постачання чистої води – через забруднення опріснювальних установок без води може залишитися приблизно 2 млн осіб.
Закриття портів також може призвести до перебоїв із постачанням продовольства. У разі розливу вже за два тижні приблизно 6 млн людей відчуватимуть його нестачу.
Під загрозою опиниться і рибальська промисловість Ємену, що забезпечує прожиття 1,7 млн осіб у країні.
Порушення імпорту палива також призведе до закриття лікарень і основних служб у Ємені. Крім того, через закриття портів почнуться перебої постачання гуманітарної допомоги, зокрема медикаментів, що ще більше дестабілізує систему охорони здоров'я у країні.