Чеська розвідка: Росія почала спростовувати свою причетність до вибухів у Врбетіце ще до офіційних обвинувачень
"Росіяни заздалегідь знали, що в Чехії є докази причетності їхніх таємних агентів до вибухів складів боєприпасів 2014 року. Тож росіяни, очевидно, були до цього готові й адаптували свою стратегію", – заявив Бероун.
За його словами, повідомлення про неспроможність чеської версії стали з'являтися в соцмережах ще до її офіційного опублікування. Тому глава чеської розвідки вважає важливим моніторити соцмережі, оскільки "іноді через них можна зрозуміти, чого чекати в найближчому майбутньому".
"Однозначно ми бачимо підвищену активність різних проросійських соціальних мереж, дезінформації та перекручених інтерпретацій фактів. Це було видно навіть завчасно, ще до того, як [чеська влада] поінформувала громадськість про цей інцидент", – сказав він.
Також Бероун заявив, що у нього немає інформації про те, що хто-небудь із чеських чиновників планував приховати інформацію про причетність російських силовиків до вибухів на складах боєприпасів.
4 травня чеське видання Seznam Zpravy із посиланням на кілька джерел написало, що віцепрем'єр Чехії хотів домовитися про нерозголошення цих даних в обмін на постачання вакцини проти коронавірусу "Супутник V". Сам Гамачек категорично заперечує цю інформацію і пообіцяв подати до суду на газету, повідомили Novinky.
Контекст:
Криза у відносинах Чехії та Росії розгорілася у квітні. Чеська влада заявила, що росіяни Олександр Петров і Руслан Боширов причетні до вибухів 2014 року на складах із боєприпасами в селі Врбетіце. Тоді загинуло двоє людей. За даними журналістів-розслідувачів, Петров і Боширов є офіцерами російської військової розвідки. Саме їх називали отруювачами російського ексрозвідника Сергія Скрипаля та його дочки 2018 року у Великобританії. Росіян оголосили в розшук.
17 квітня Гамачек оголосив, що протягом 48 годин 18 російських дипломатів мають покинути територію країни, оскільки вони "були чітко ідентифіковані спецслужбами Чеської Республіки як офіцери російських спецслужб".
18 квітня Росія оголосила персонами нон ґрата 20 співробітників посольства Чехії, зокрема заступника посла, і висунула до них вимогу покинути країну до кінця дня 19 квітня.
МЗС РФ вважає, що у висланні російських дипломатів із Чехії є "американський слід", а Кремль категорично не згоден із висновками чеської сторони про причетність агентів Росії до організації вибуху і вважає ці висновки "провокаційними і недружніми".
У МЗС Чехії повідомили 22 квітня про скорочення кількості співробітників російського посольства у Празі до поточної чисельності чеського диппредставництва в Москві. Чехія до кінця травня вишле 22 російських дипломатів. У відповідь МЗС РФ висунуло вимогу скоротити склад посольства Чехії.
Латвія, Литва, Естонія і Словаччина вислали російських дипломатів на знак солідарності з Чехією. Окрім того, у МЗС Словаччини, Латвії та Литви зазначили, що річ не тільки в підтримці Чехії, а й у поведінці співробітників посольств РФ у їхніх країнах, "несумісній із їхнім дипломатичним статусом".