Данія вирішила приєднатися до спільної оборонної політики ЄС
Ще 33,1% виборців висловилися за те, щоб країна зберегла незалежність у сфері оборони. Загалом у референдумі взяло участь 65,8% громадян, які мають право голосу (у Данії проживає приблизно 5,5 млн осіб, голосувати може приблизно 4,8 млн).
Прем'єрка Данії Метте Федеріксен заявила, що голосуванням “Данія надіслала дуже важливий сигнал союзникам у Європі та НАТО і [президенту РФ Володимиру] Путіну". Коли Путін здійснює вторгнення у вільну країну і загрожує стабільності у Європі, ми об'єднуємося. Коли у Європі знову триває війна, ми не можемо бути нейтральними", – наголосила очільниця уряду.
Глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн у Twitter назвала результати референдуму "сильним сигналом прихильності до нашої спільної безпеки".
Президент Європейської ради Шарль Мішель також привітав "історичний вибір" Данії.
Контекст:
Данія вела незалежну від ЄС оборонну політику з 1993 року – коли громадяни на референдумі відмовилися підтримати Маастрихтський договір про заснування ЄС, зазначає "Немецкая волна". Відтоді Копенгаген не брав участі у військових місіях ЄС, не брав участі у спільних розробленнях озброєнь. Особливий статус також давав змогу Данії не фінансувати європейських військових проєктів і не погоджувати своєї оборонної політики.
Із початку російського вторгнення в Україну Данія надає Києву військову та гуманітарну допомогу. Федеріксен заявляла, що загальний обсяг допомоги становить приблизно $150 млн.