Деякі лідери ЄС не проти закінчити війну поразкою України – прем'єр Польщі

Моравецький: Україні потрібні гроші та зброя, а не "плани"
Фото: EPA

Польський прем'єр Матеуш Моравецький заявив в інтерв'ю газеті Fakt, що деякі лідери ЄС не проти закінчити війну поразкою України, "аби все було як раніше".

Він позитивно оцінив конференцію з відбудови України, яка відбулася 25 жовтня, але зазначив, що зараз актуальнішим є інше питання: як Україні отримати достатньо зброї, щоб закінчити цю війну.

"Добре говорити про майбутню підтримку, "плани Маршалла" тощо. Але сьогодні Україна перебуває під величезним тиском, незважаючи на її нещодавні успіхи [у війні] проти Росії. Лише протягом останніх двох тижнів на українські міста впало 360 ракет і безпілотників, росіяни навмисне руйнують електростанції й тепломережі – хочуть, щоб українці взимку замерзли й голодували. Тому допомога потрібна зараз. Україні потрібні гроші та зброя, а не "плани", – заявив він.

Говорячи про країни, які найбільше зараз підтримують Україну, прем'єр сказав, що це країни східного флангу від Фінляндії до країн Балтії, Чехія, Словаччина, Румунія. За його словами, вони відчувають загрозу безпосередньо від президента РФ Володимира Путіна, тому чудово усвідомлюють небезпеку й усіляко підтримують Україну. Однак так можна сказати не про всі країни Європи.

Зокрема, на думку Моравецького, Німеччина як найбагатша країна Європи й один із найбільших експортерів зброї у світі могла б зробити набагато більше для захисту європейських цінностей.

"У мене склалося враження, що деякі лідери ЄС хотіли б, щоб усе знову було як раніше. Відповідно до ідеї, що війну можна закінчити й поразкою України", – припустив він.

Контекст:

Польща підтримує Україну в її боротьбі проти російської агресії, надаючи військову й гуманітарну допомогу.

Президент Польщі Анджей Дуда 9 червня заявив, що його країна вже передала Україні озброєння на $2 млрд. За словами міністра оборони України Олексія Резнікова, Польща посідає друге місце у світі щодо надання допомоги Україні й допомагає тримати фронт.

На початку червня Україна і Польща підписали низку угод про співпрацю в різних сферах, зокрема військово-оборонному комплексі. Домовленість передбачає проведення базового авіаційного курсу щодо підготовки 60 українських кандидатів у льотчики, а також підготовку до створення спільного підприємства з виробництва зброї.

Дуда у статті, опублікованій 16 вересня, звинуватив Росію в імперіалізмі та прагненні відновити радянську імперію.

20 вересня на засіданні Генеральної Асамблеї ООН Дуда заявив, що більшість країн світу виступають проти агресії РФ щодо України. За його словами, РФ досі дотримується "імперського мислення" й відмовляє сусіднім країнам у праві на самовизначення.