Держсекретар США вперше відвідав окуповані Ізраїлем палестинські території
Державний секретар США Майк Помпео під час візиту до Ізраїлю заявив, що загроза безпеці з боку Ірану та "його ставлеників" зберігається і її не можна ігнорувати.
Державний секретар США Майк Помпео вперше в історії з офіційним візитом відвідав ізраїльські поселення на окупованих палестинських територіях. Візит відбувся 19 листопада, повідомив телеканал NBC News.
Він нагадав, що із 2017 року американські чиновники почали відмовлятися від публічних згадок про Західний берег річки Йордан і Голанські висоти як про "окуповані території".
"Неймовірний візит сьогодні в Каср-ель-Яхуд, місце, де, згідно з переказами, хрестився Ісус. Це місце має велике значення для багатьох вірян, і я був радий бачити розширення туризму та доступність для відвідувачів усіх віросповідань", – написав Помпео у Twitter.
Пізніше він відвідав винзавод у Псаготі (це ізраїльське поселення на Західному березі річки Йордан).
"Насолоджувалися обідом у мальовничій виноробні Псагот. На жаль, це й інші підприємства стали мішенню згубних спроб маркування в ЄС, які сприяють бойкоту ізраїльських компаній. США підтримують Ізраїль і не потерплять жодної форми делегітимації", – зазначив він в іншому твіті.
За словами Помпео, візит засвідчив, що загроза безпеці Ізраїлю з боку Ірану та "його ставлеників" зберігається і її не можна ігнорувати.
"Визнання адміністрацією Дональда Трампа суверенітету Ізраїлю над Голанськими висотами демонструє нашу відданість сильному Ізраїлю", – заявив він.
Помпео прибув до Ізраїлю 18 листопада. Він уже провів зустріч із прем'єр-міністром країни Біньяміном Нетаньяху.
1967 року в результаті Шестиденної війни з Єгиптом, Сирією, Йорданією, Іраком та Алжиром Ізраїль розбив переважні сили арабських держав і розширив свої території. Зокрема у Сирії було захоплено Голанські висоти. Згодом їхню східну частину повернули під контроль Дамаску. У грудні 1981 року Кнесет ухвалив резолюцію про поширення ізраїльської юрисдикції на захоплену частину висот.
ООН не визнала окупації Ізраїлем Голанських висот. Щорічно Генасамблея ухвалювала резолюцію з її засудженням. 2018 року США вперше проголосували проти резолюції Генасамблеї ООН (раніше американська делегація утримувалася).
21 березня 2019 року Трамп закликав світ визнати суверенітет Ізраїлю над Голанськими висотами. 22 березня Ліга арабських держав, Сирія, Туреччина, Іран і Російська Федерація засудили ініціативу президента США. 25 березня Трамп підписав прокламацію про визнання суверенітету Ізраїлю над анексованою частиною Голанських висот.