"Дипломатія панд": у 2023–2024 роках Китай забере всіх своїх панд із зоопарків США

У Китай вирушить і трирічна панда Сяо Ци Цзи, яка народилася у США
Фото: EPA

Китай хоче повернути панд, які живуть у зоопарках США. Про це йдеться в матеріалі Bloomberg, опублікованому 27 вересня.

Три китайські панди живуть у зоопарку у Вашингтоні. Тварини мають повернутися у КНР до грудня, після закінчення трирічної угоди з китайським агентством дикої природи.

Три інші американські зоопарки – в Атланті, Сан-Дієго й Мемфісі, – де також були китайські панди, або вже віддали тварин, або повернуть їх у Китай до кінця наступного року.

Bloomberg наголосило, що Китай давно використовує "дипломатію панд", щоб заслужити прихильність інших країн, "винагородити друзів і покарати противників". Агентство звернуло увагу, що зараз відносини між США та Китаєм є досить напруженими.

"Той факт, що наступного року всі панди зі Сполучених Штатів повернуться в Китай, має певне значення", – зазначила професорка Каліфорнійського коледжу Святої Марії Елена Сонгстер.

Якщо Вашингтону запропонують нових панд, це буде сигнал, що відносини прокращуються або хоча б не погіршуються, зазначило Bloomberg. Очікують, що лідер КНР Сі Цзіньпін відвідає цьогорічний форум Азійсько-Тихоокеанського економічного співробітництва в Сан-Франциско, і, як припустили журналісти, цілком можливо, що на заході він пообіцяє США нових панд. 

Є й неполітичні причини, чому панди покидають США. Як зазначило Bloomberg, усі панди рано чи пізно, коли досягають певного віку, повертаються назад у Китай, але цей процес було припинено через пандемію COVID-19. Ще одним поясненням може бути те, що Китай будує мережу національних парків і більше не відчуває потреби відправляти тварин за кордон для збереження й розведення.

На сайті Національного зоопарку у Вашингтоні йдеться, що восени у зоопарку проведуть серію прощальних заходів із пандами Мей Сян, Тіан Тіаном та їхнім дитинчам Сяо Ци Цзи. Китайський державний канал CGTN нагадав, що Сяо Ци Цзи народився у зоопарку Вашингтона у серпні 2020 року внаслідок штучного запліднення Мей Сян.

Контекст:

Як повідомив Всесвітній фонд дикої природи, зараз у дикій природі в Китаї живе 1864 великі панди. Ще приблизно 600 панд, як зазначила ВВС, утримують у неволі в зоопарках по всьому світу. У 2021 році велику панду видалили зі списку видів, що зникають.

CGTN нагадав, що 1984 року в Китаї стартувала державна програма з розведення панд. Тварин дають у найм у різні зоопарки, але за умови, що потомство, народжене в орендованих ведмедів, також повертається на історичну батьківщину. Наразі приблизно 70 панд живуть у зоопарках 18 країн.

Китайські панди гостювали у США понад 50 років. Перших тварин Вашингтону передали після історичного візиту президента США Річарда Ніксона до Китаю 1972 року, який ознаменував нормалізацію відносин між країнами.