Понад 20 млн українців можуть мігрувати на Захід, якщо Путін переможе – журналіст Forbes
Якщо зараз президент країни-агресора Росії Володимир Путін переможе у розв'язаній ним війні в Україні, більше ніж 20 млн українців можуть покинути країну й мігрувати на Захід. Таку оцінку наводить у колонці для Forbes журналіст, імміграційний адвокат Енді Семотюк 19 лютого.
Автор виходить із того, що з початку вторгнення з України виїхало приблизно 6 млн осіб (зокрема 270 тис. – у США), а 8 млн стали внутрішньо переміщеними особами. За такої кількості біженців витрати Заходу на них можуть перевищити $1 трлн на рік, ідеться у статті. І навіть якщо виїде лише 3–4 млн осіб, тягар буде дуже суттєвим, пише він, наголошуючи, що це прогноз "лише імміграційних наслідків провалу лідерства США на світовій арені".
Семотюк у своєму матеріалі згадує ситуацію з розглядом у Конгресі США законопроєкту, який передбачає виділення коштів на військову допомогу Україні. Він називає провалом дії спікера Палати представників США Майка Джонсона, який не став виносити законопроєкт на розгляд палати після того, як Сенат підтримав ініціативу. Палата представників пішла на канікули до 28 лютого. Журналіст вважає, що, коли вона повернеться до роботи, американські законодавці прагнутимуть вкластися у строки бюджетного процесу у США (тимчасовий бюджет країни передбачає фінансування федеральних установ до 1 березня, а в окремих випадках до 8 березня), тому тема України відійде на другий план і "зрештою зникне з поля зору" палати.
Журналіст пише, що, на думку деяких спостерігачів, саме цього й домагалися Джонсон і експрезидент США Дональд Трамп. Він наголошує, що покинути Україну "наодинці" у війні з Росією – "жахливий прорахунок", зважаючи на дії РФ у Сирії, Молдові, Грузії, Криму, на Донбасі й під час повномасштабного вторгнення. Він аналізує наслідки такого сценарію.
"Розвиток подій у Європі надто передбачуваний. Щойно Путін завоює Україну, він нападе на країни Балтії – нібито для захисту російських меншин, а потім – на Польщу. Насправді він так і сказав. Світ буде втягнуто у війну. Подобається нам це чи ні, але навіть якщо Трамп знову стане президентом, американських солдатів призвуть у бій на європейській землі. Можна передбачити, що втрати, фінансові, економічні, у крові й поті, будуть величезними", – пише Семотюк у своїй колонці.
За оцінкою дослідників з Університету Брауна, 20 років бойових дій в Іраку, Афганістані й Сирії обійшлися США у $8 трлн, нагадує журналіст. Він припускає, що у стільки ж (і за такий самий період часу) може обійтися США поразка Росії в Україні.
Нова тривала холодна війна з Росією, в яку буде втягнуто США, може коштувати приблизно $4 трлн або більше протягом 10 років, зазначають у статті.
Контекст:
Станом на 31 грудня 2023 року статус тимчасового захисту мали в Європейському союзі 4,31 млн громадян, які покинули Україну після повномасштабного російського вторгнення. Найбільше їх у Німеччині (1,25 млн) і Польщі (955 тис.), зазначав Євростат 8 лютого 2024 року.
За даними агентства ООН у справах біженців, у світі зареєстровано 6 479 700 біженців з України, із них у країнах ЄС понад 6 млн.
Радник глави Офісу президента України Сергій Лещенко в інтерв'ю, опублікованому 20 січня, заявив, що західні країни мають припинити платити допомогу українським біженцям, щоб вони поверталися додому. "Їхні гроші пропадають з економіки. І ситуація стає дедалі складнішою", – зазначив він. Після хвилі критики Лещенко заявив у Telegram 23 січня, що його слова "висмикнуті з контексту".
Національний банк України не очікує цього року на повернення значної частини біженців, які виїхали з України через російську агресію. Про це голова НБУ Андрій Пишний сказав 25 січня. За його словами, прогнози, закладені Нацбанком у 2023 році, які передбачали значні потоки тих, хто повертається у країну, не виправдалися. "Навпаки, є певний відтік", – сказав Пишний.