До заяви генпрокурора РФ про вбивство Литвиненка Березовським варто ставитися як до плоду його бурхливої фантазії – політолог Вишневський G

Вишневський: Велика кількість росіян втратила здатність думати самостійно
Фото: Борис Вишневский / Facebook

Заява генпрокурора РФ Юрія Чайки про вбивство колишнього підполковника ФСБ Олександра Литвиненка російським бізнесменом Борисом Березовським розрахована на внутрішню аудиторію, сказав у коментарі виданню "ГОРДОН" керівник фракції "Яблоко" в Законодавчих зборах Санкт-Петербурга, російський політолог і публіцист Борис Вишневський.

Заява генерального прокурора РФ Юрія Чайки про те, що колишнього підполковника ФСБ Росії Олександра Литвиненка нібито отруїв російський бізнесмен Борис Березовський, пов'язана з бажанням влади РФ "відхреститися" від замаху на екс-офіцера російської розвідки Сергія Скрипаля та його доньку Юлію. Таку думку в коментарі виданню "ГОРДОН" висловив керівник фракції "Яблоко" в Законодавчих зборах Санкт-Петербурга, російський політолог і публіцист Борис Вишневський.

"Російська влада щосили відхрещується від отруєння Скрипалів: мовляв, це не ми, отруйна речовина – не наша тощо. І ось тепер генпрокурор РФ заявляє, що Березовський отруїв Литвиненка. Нічого дивного для мене в цих заявах немає. Я розумію мотиви спецслужб РФ в отруєнні Литвиненка. А Березовському навіщо це було потрібно? Тобто до заяви генпрокурора РФ про вбивство Литвиненка Березовським варто ставитися як до плоду його бурхливої фантазії. І взагалі, мені хотілося б, щоб генпрокурор більше цікавився порушенням прав громадян всередині Росії, на які очолюваний ним орган звертає вкрай мало уваги", – зазначив Вишневський.

За його словами, заява Чайки розрахована насамперед на російську аудиторію.

"Ця заява – типовий маневр для відволікання. Тому їй краще не вірити. На жаль, більшість росіян одержує інформацію з телевізора. А там кажуть, що Скрипалів отруїли британські спецслужби, Литвиненка отруїв Березовський. І багато хто цьому вірить. Один із наслідків путінської епохи: велика кількість росіян втратила здатність думати самостійно й аналізувати інформацію. Заява Чайки розрахована насамперед на внутрішню аудиторію. А також на представників західних ЗМІ, які перебувають на утриманні у російської влади. Найімовірніше, нам покажуть якогось нібито незалежного шведського або американського журналіста, який скаже, що Росію обмовили. А потім з'ясують, що ця людина добре відома своєю пропутінською позицією. Але у РФ її слова подадуть так: мовляв, дивіться, про що пише британська преса! Ми ж знаємо всі ці прийоми", – підкреслив Вишневський.

Олександр Литвиненко помер унаслідок отруєння радіоактивним полонієм-210 у Лондоні 23 листопада 2006 року.

Розслідування і суд у цій справі тривали понад дев'ять років. Було призначено судове дізнання, публічні слухання почалися тільки на початку 2015 року. За однією з версій, мотивом убивства Литвиненка могла бути наявність у нього компромату на представників російської влади.

21 січня 2016 року Високий суд Лондона оприлюднив висновок, що вбивство Литвиненка, "імовірно", санкціонували Микола Патрушев, який у 2006 році очолював ФСБ, а також президент РФ Володимир Путін. Виконавцями вбивства визнали депутата Держдуми РФ Андрія Лугового і бізнесмена Дмитра Ковтуна, які, за версією слідства, підсипали полоній у чай Литвиненку.

Березовський був радянським і російським підприємцем, політиком і вченим. Із 2000 року був політичним опонентом президента РФ Володимира Путіна. Із 2001-го він перебував у розшуку за обвинуваченням у шахрайстві, відмиванні грошей, спробі насильницького захоплення влади. Із 2003 року Березовський проживав у Великобританії у статусі політичного біженця.

Тіло 67-річного Березовського виявили у березні 2013 року в його будинку у Великобританії. Головна версія слідства – самогубство. Бізнесмена поховали на кладовищі у британському графстві Суррей.