"Дуже скоро". Глава МЗС Нідерландів розповів, коли українські пілоти розпочнуть навчання на винищувачах F-16
Про це 22 травня у Брюсселі (Бельгія) заявив глава МЗС Нідерландів Вопке Гукстра, його цитує RTL Nieuws.
За словами міністра, тренування пілотів розпочнуть "дуже скоро".
Водночас Гукстра не сказав, чи проводитимуть навчання в Нідерландах.
Глава МЗС також не повідомив, чи тренуватимуть нідерландські інструктори українців.
Гукстра зазначив, що "не збирається озвучувати у днях, тижнях чи місяцях", коли перші українські пілоти зможуть розпочати роботу – "щоразу, коли ми ухвалювали принципове рішення, ми, як правило, дуже швидко ухвалювали оперативне рішення".
20 травня стало відомо, що Нідерланди розірвали угоду із продажу винищувачів F-16 приватній американській компанії. Їх можуть передати Україні.
Контекст:
Україна закликає союзників надати їй бойові літаки західного типу від початку повномасштабної війни, обговорення питання у публічній площині активізували останніми місяцями.
У травні створення так званої авіаційної коаліції підтримало три країни – Великобританія, Франція та Нідерланди. Ідеться поки що лише про навчальні місії для українських пілотів із використанням західних літаків. Готовність навчати українських пілотів також висловили Бельгія, Португалія, Данія.
Водночас прем'єр-міністр Нідерландів Марк Рютте заявляв, що його уряд припускає можливість передавання Україні винищувачів F-16. Він зазначив, що Нідерланди обговорюють варіанти постачання бойової авіації Києву з Данією, Великобританією, деякими іншими країнами Європи, а також зі США.
На саміті G7, який проводили 19–21 травня, президент США Джо Байден заявив, що США підтримають зусилля союзників та партнерів і візьмуть участь у навчанні українських пілотів на літаках четвертого покоління, включно із F-16.
Винищувачі F-16 союзники нададуть Україні за умови, що літаків, як і іншої західної зброї, не використовуватимуть для ударів по території Росії, заявили в Білому домі 20 травня.
Україні можуть надати F-16 уже цієї осені, натякнули в Міноборони України.
21 травня радник президента США з питань нацбезпеки Джейк Салліван зазначив, що Байден іще не вирішив, чи США також передаватимуть Україні винищувачі.