Джонсон пригрозив Росії санкціями через інцидент зі Скрипалем

Джонсон попередив про можливі санкції у зв'язку з інцидентом зі Скрипалем
Фото: ЕРА

Міністр закордонних справ Великобританії Борис Джонсон наголосив на схожості між імовірним отруєнням колишнього російського шпигуна Сергія Скрипаля і смертю колишнього співробітника ФСБ РФ Олександра Литвиненка у 2006 році.

Великобританія буде жорстко реагувати на будь-які докази причетності Росії до інциденту з колишнім російським шпигуном Сергієм Скрипалем. Про це в парламенті заявив міністр закордонних справ Сполученого Королівства Борис Джонсон, повідомляє BBC News.

За словами Джонсона, на цьому етапі він не збирається "вказувати пальцем" на кого-небудь, але члени парламенту помітять схожість інциденту зі смертю колишнього співробітника ФСБ РФ Олександра Литвиненка у 2006-му.

Він додав, що якщо виявлять докази причетності до отруєння російської влади, "уряд Її Величності (королеви Єлизавети ІІ. – "ГОРДОН") відповість у належний спосіб і рішуче".

Скрипаля і його дочку виявили на лавці в торговому центрі англійського Солсбері 4 березня. Обоє перебувають у критичному стані. Тимчасовий помічник керівника поліції графства Вілтшир Крейг Голден заявив, що інцидент не оголошено "контртерористичним", і закликав громадськість не спекулювати на цьому питанні.

Спікер президента РФ Дмитро Пєсков заявив, що в Кремлі не здивовані підозрами у причетності РФ до інциденту.

Скрипаль є колишнім офіцером російської розвідки. У 2006 році його засудили за передавання Великобританії даних про російських агентів у Європі. У 2010 році в підсумку обміну шпигунами між США і Росією Скрипаля помилували. У межах цього ж обміну в Росію повернулася шпигунка Анна Чапман.

Скрипалю надали притулок у Великобританії. Будинок у Солсбері колишній шпигун придбав у 2011 році.

У 2012 році померла дружина Скрипаля. Водночас у свідоцтві про смерть вказано, що вона померла від раку, але сусіди стверджують, що жінка загинула в автокатастрофі, зазначає видання Daily Mail.

У 2017 році в Росії помер його син.

23 листопада 2006 року в лікарні Університетського коледжу Лондона помер колишній офіцер Федеральної служби безпеки РФ Олександр Литвиненко. Він помер від променевої хвороби, спричиненої потраплянням в організм радіоактивної речовини – полонію-210. За три тижні до смерті Литвиненко зустрічався зі своїми колишніми товаришами по службі, а на той момент російськими підприємцями Андрієм Луговим і Дмитром Ковтуном.

Розслідування і суд у справі Литвиненка тривали більше ніж дев'ять років. Було призначено судове дізнання, публічні слухання почалися тільки на початку 2015 року. За однією з версій, мотивом убивства Литвиненка могла бути наявність у нього компромату на представників російської влади.

21 січня 2016 року Високий суд Лондона оприлюднив висновок, що вбивство Литвиненка, "імовірно", було затверджено Миколою Патрушевим, який у 2006 році очолював ФСБ, а також президентом Володимиром Путіним.

Винними у вбивстві визнали Лугового і Ковтуна, які підсипали полоній у чай Литвиненку.