Джонсон заявив Путіну, що будь-яке подальше вторгнення Росії в Україну буде "трагічним прорахунком"

Джонсон висловив занепокоєння "ворожою активністю" Росії на кордоні з Україною
Фото: EPA
Прем'єр-міністр Великобританії Борис Джонсон 2 лютого провів телефонну розмову з президентом Росії Володимиром Путіним. Про це повідомила пресслужба британського уряду.

"Прем'єр-міністр висловив глибоке занепокоєння нинішньою ворожою активністю Росії на кордоні з Україною. Він наголосив на необхідності знайти шлях уперед, який поважав би як територіальну цілісність України, так і право на самооборону. Прем'єр-міністр підкреслив, що будь-яке подальше вторгнення Росії на територію України буде трагічним прорахунком", – ідеться у повідомленні.

Джонсон наголосив, що згідно з політикою відкритих дверей НАТО, всі європейські демократії мають право претендувати на членство в Альянсі, і це право "повною мірою поширюється на Україну". Також британський прем'єр заявив Путіну, що НАТО є оборонним альянсом.

"Лідери зійшлися на думці, що загострення не відповідає нічиїм інтересам. Прем'єр-міністр наголосив на важливості діалогу та дипломатії, а також на необхідності залучення України до переговорів", – проінформували у пресслужбі.

Джонсон і Путін також "вітали спілкування між Великобританією та Росією", зокрема щодо зміни клімату, ситуації в Афганістані та ядерної угоди з Іраном.

"Вони погодилися застосувати цей дух діалогу до нинішньої напруженості, щоб знайти мирне рішення", – ідеться у повідомленні.

У пресслужбі Кремля, повідомляючи про розмову, повторили пропагандистські висловлювання про "внутрішньоукраїнську кризу".

"Проведено досить докладний обмін думками у контексті внутрішньоукраїнської кризи і ситуації щодо забезпечення довгострокових юридично зафіксованих гарантій безпеки Російської Федерації", ідеться у повідомленні.

Путін також заявив про нібито "хронічний саботаж" Києвом Мінських домовленостей.

"Вказано на неготовність НАТО адекватно реагувати на обґрунтовані російські занепокоєння, прикриваючись водночас посиланнями на так звану політику відкритих дверей Альянсу, яка суперечить основоположному принципу неподільності безпеки", заявили у Кремлі.

Контекст:

Джонсон 1 лютого завітав до України, це був його перший візит до Києва з часу вступу на посаду глави британського уряду. Він відвідував країну 2016-го, коли очолював МЗС Великобританії.

Під час зустрічі Джонсон і президент України Володимир Зеленський обговорили нарощування російських військ біля кордонів України, а згодом випустили спільну заяву. У ній політики попередили, що подальше вторгнення РФ в Україну буде масштабною стратегічною помилкою.

Окрім того, Джонсон під час візиту до Києва заявив, що Британія і союзники готують пакет санкцій, які активують "в ту саму хвилину, як нога російського солдата наважиться перетнути кордон України і ступити на українську територію".

Навесні 2021 року Росія нарощувала війська поблизу кордону з Україною та в окупованому Криму. Наприкінці жовтня американські ЗМІ почали повідомляти, що Росія знов стягує війська до кордону з Україною. За даними Міноборони України станом на 28 січня, поблизу українського кордону перебувало приблизно 112 тис. військових РФ, із морською і авіаційною компонентою – приблизно 130 тис.

Країни Заходу та НАТО неодноразово закликали Росію до деескалації.

У Білому домі заявили 18 січня, що Росія може будь-якої миті розпочати вторгнення в Україну. Зокрема, у США стурбовані переміщенням російських військ на навчання до Білорусі. США, як повідомила заступниця держсекретаря США Венді Шерман, бачать усі ознаки того, що Путін має намір застосувати військову силу проти України "зараз або, можливо, в середині лютого". Проте невідомо, чи ухвалив він остаточне рішення, зазначила вона.

24 січня після засідання РНБО, на якому розглядали зокрема питання нацбезпеки, Зеленський сказав, що "все спокійно, причин для паніки немає". Секретар РНБО Олексій Данілов того самого дня заявив, що повномасштабне вторгнення Росії зараз неможливе.