Експерт CIT: Деякі дослідники вважають, що атаку авіабази Хмеймім проводили з відома спецслужб Туреччини
Журналіст-розслідувач Conflict Intelligence Team Кирило Михайлов розповів, що атаку на російську авіабазу Хмеймім могли вчинити "туркоманські бригади", які дістали на це санкцію Анкари.
Терористів ІДІЛ не бачили в районі російської авіабази Хмеймім у Сирії з 2014 року, тому за атакою на авіабазу, найімовірніше, стоять інші сили. Таку думку висловив експерт, журналіст-розслідувач незалежної аналітичної групи Conflict Intelligence Team (CIT) Кирило Михайлов в ефірі "Радио Свобода".
"Ісламської держави", незважаючи на те, що нам постійно заявляли міноборони РФ і всі інші джерела, в районі авіабази Хмеймім не було ще з 2014 року. Коли спроби "іділівців" захопити цю територію було припинено іншими опозиціонерами режиму Башара Асада, зокрема терористами з "Фронту аль-Нусра", які не терплять конкуренції", – зазначив він.
За словами експерта, в районі авіабази діє кілька різних угруповань, зокрема підтримувані Туреччиною перша і друга "Прибережні туркоманські бригади".
"В одній із них служив свого часу Альпарслан Челик, відомий убивця російського пілота Олега Пєшкова, якого було збито 24 листопада 2015 року ВПС Туреччини і потім вже, коли він спускався на парашуті, розстріляно за наказом цієї самої людини. Челика зараз уже заарештовано в Туреччині, правда, за зовсім іншими обвинуваченнями. Так чи інакше, туркоманські загони продовжують забезпечувати зброєю з Туреччини. Виникає запитання: якщо це вони атакували Хмеймім – чи була якась санкція Анкари на такий захід? Деякі дослідники вважають, що так, і що така масштабна і гучна операція мала відбуватися з відома турецьких спецслужб", – наголосив Михайлов.
Журналіст додав, що в районі Хмеймім діють загони Вільної сирійської армії (ВСА), а також радикальні ісламістські терористичні угруповання "Ахрар аш-Шам" і "Хаят Тахрір аш-Шам" (колишній "Фронт аль-Нусра").
"Варіантів безліч, насправді! Головне в тому, що у всіх їх має бути доступ до потужної зброї, до реактивних систем залпового вогню, до скорострільних мінометів... Уся зброя ходить по Сирії досить химерними шляхами. Є величезні канали в соцмережах, через які можна було купити навіть танки і БМП! А деяку зброю просто відбирає одне угруповання в іншого – так американські штурмові гвинтівки потрапляли, наприклад, від поміркованої опозиції до терористів", – розповів експерт.
Він додав, що деяку зброю досі періодично захоплюють повстанці на складах, що належать армії Асада.
"Є ще одна, досить екзотична версія, хто може стояти за цією атакою, якщо вона була: я знаю, що принаймні у 2015–2016 роках у Латакії, окрім місцевих, діяла також радикальна група, звана "Ажнад аль-Кавказ". Це вихідці передусім із Чечні, але також і з інших російських республік Північного Кавказу. У всіх, і у них перших, були причини атакувати авіабазу Хмеймім. Тому що саме з цієї авіабази проводять рейди, під час яких гинуть і мирні жителі. Саме з цієї авіабази Росія підтримує війська Асада в їхніх досить успішних наступах останнього року. І вразити цю авіабазу впродовж довгого часу хотіли всі... загалом, комусь усе-таки зробити напад і обстріл, імовірно, вдалося, але, можливо, ми імен або назви їх ніколи не дізнаємося", – підсумував Михайлов.
3 січня газета "Коммерсантъ" повідомила, що внаслідок нападу диверсантів на російську авіабазу Хмеймім було знищено чотири фронтові бомбардувальники Су-24, два багатоцільові винищувачі Су-35С і військово-транспортний літак Ан-72. Видання писало, що після потрапляння мінометного снаряда здетонував склад боєприпасів.
Міністерство оборони РФ визнало, що атака диверсантів 31 грудня була, але втрату літаків спростувало. Двоє військовослужбовців загинуло внаслідок вибуху міни, заявили у російському військовому відомстві.
Група незалежних розслідувачів Conflict Intelligence Team з'ясувала, що того самого дня у Сирії зазнав аварії російський вертоліт Мі-24, загинуло двоє військових пілотів.
4 січня російський військовий кореспондент Роман Сапоньков опублікував фотографії бомбардувальника Су-24М із російської авіабази Хмеймім у Сирії, який дістав пошкодження під час обстрілу.
Військовий конфлікт у Сирії триває з 2011 року. У бойових діях беруть участь урядові війська, опозиціонери, радикальні ісламісти, курди і бойовики "Ісламської держави".
У вересні 2015 року до конфлікту приєдналася Росія. У березні 2016 року президент РФ Володимир Путін наказав почати виведення основних російських сил із країни, однак авіаційне угруповання РФ продовжувало завдавати ударів по позиціях сил, які протистоять президенту Сирії Башару Асаду.
11 грудня 2017 року Путін знову наказав почати виведення російських військ із Сирії в пункти постійної дислокації на території РФ. Він заявив, що російські війська і сирійська армія "розгромили найбільш боєздатне угруповання міжнародних терористів".
За даними міністерства оборони РФ, у Сирії залишилися три батальйони військової поліції, центр примирення сторін, пункт матеріально-технічного забезпечення ВМФ Росії у Тартусі й авіаційна група на базі Хмеймім.