Епіцентром пандемії COVID-19, імовірно, був ринок в Ухані – дослідження
Як зазначили вчені, тварини, яких продавали на ринку в Ухані, були сприйнятливими до коронавірусів, зокрема SARS-CoV-1. І саме вони були джерелами "нез'ясованих випадків пневмонії" у 2002–2004 роках. Це підштовхнуло дослідників до гіпотези, що SARS-CoV-2 виник так само.
Для проведення просторового та екологічного аналізу вчені використали картографічні інструменти і звіти в соціальних мережах. Вони припустили, що вірус був у живих тварин, хоча "точні обставини залишаються незрозумілими". Як ідеться в матеріалі, ранні випадки COVID-19 виявили серед продавців, які продавали цих живих тварин, або людей, котрі робили там покупки.
Після цього вірус почав поширюватися на навколишнє місцеве населення. Тож учені картографічно позначили два шляхи поширення вірусу:
- лінія A – випадки, які виявили у грудні 2019 року, пов'язані з тією частиною ринку, де відбувався продаж диких тварин;
- лінія B – випадки, що поширилися на райони, які оточують ринок, та за його межі.
Але обидві лінії "спільно циркулюють у всьому світі з початку пандемії COVID-19", зазначили вчені.
На інфографіці вони зобразили, як у грудні 2019 року більшість випадків коронавірусу було "зосереджено в центрі Уханя, із високою щільністю випадків поблизу ринку "Хуанань" і навколо нього" (рисунок А). У січні – лютому була розосередженість випадків захворювання (рисунок D).
Як заявив CNN співавтор матеріалу Крістіан Андерсен, нові дослідження "не спростовують остаточно теорії витоку вірусу з лабораторії, але настільки переконливі, що змінюють загальну думку про походження вірусу".
Контекст:
Спалах коронавірусної інфекції виник наприкінці 2019 року в Китаї. 11 березня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров'я оголосила поширення коронавірусу пандемією. За даними ВООЗ, станом на 27 липня 2022 року кількість захворілих у світі перевищила 570 млн осіб.
Пандемія спровокувала дискусії щодо походження вірусу. Влада Китаю пов'язувала спалах захворювання з уханським ринком тварин та морепродуктів "Хуанань": перші пацієнти були там або постійними покупцями, або продавцями. Учені вважали, що в ланцюжку передавання вірусу SARS-CoV-2, який спричиняє захворювання COVID-19, були кажани, змії та панголіни (у Китаї їхнє м'ясо вважають делікатесом). Згодом британська розвідка переглянула версію походження коронавірусу SARS-CoV-2 і припустила, що його могли вивести в лабораторії Уханя.
У січні 2021 року в Ухань прибула місія вчених ВООЗ із 13 осіб, які розслідували причини пандемії. До групи увійшли представники таких країн, як США, Австралія, Китай, Данія, Німеччина, Японія, Кенія, Нідерланди, Катар, Російська Федерація, Великобританія і В'єтнам. У підсумку місія ВООЗ не змогла встановити точне джерело коронавірусу. У звіті ВООЗ, опублікованому в березні, найімовірнішою версією назвали передання вірусу від кажанів або панголінів, але, імовірно, не безпосередньо, а ще через якусь тварину.