Ердоган певним чином впливає на Путіна й має важелі впливу – посол України в Туреччині
"Туреччина як була для нас стратегічним партнером, так і залишається. Але навіть до початку війни ми прекрасно розуміли, що в Туреччини є свої інтереси, і ці інтереси нікуди не поділися у зв'язку з нападом Росії на Україну", – сказав він.
Український дипломат назвав "позитивними речами" деякі дії Туреччини – "посередницькі послуги, закриття проток через Босфор та Дарданелли для російських військових кораблів, гуманітарка, політична підтримка".
"Але є й ті речі, які нам не подобаються і не подобалися, ми про це говорили до війни у більш відкритому форматі. Зараз цей паралельний російсько-турецький трек став більш чутливим, ми на нього реагуємо більш жорстко, але це не означає, що ми маємо зіпсувати відносини в цьому обсязі, які ми з ними маємо, тільки через те, що ми на щось ображені", – пояснив Боднар.
Він назвав "складним" діалог щодо низки питань, зокрема "з питань взаємозв'язків Туреччини з РФ".
"Але ми маємо великий комплекс взаємодії, яким ми не можемо нехтувати, і на ньому ми працюємо. Тобто ми можемо сказати, що це та країна, яка насамперед відстоює свої інтереси й реалізує їх у той спосіб, який може. З іншого боку, діалог Туреччина – РФ сприяє вирішенню певних питань, як зернове питання, як посередницькі послуги і так далі. Можна сказати, що певним чином Ердоган впливає на Путіна й має важелі впливу для того, щоб не скажу, що змусити, але стимулювати його до виконання певних домовленостей", – вважає Боднар.
Контекст:
Туреччина підтримує Україну в питанні територіальної цілісності, турецькі компанії продають Україні зброю. Також на території Туреччини відбувалися переговори між РФ та Україною щодо врегулювання конфлікту і її залучено до переговорів про деблокаду українських морських портів.
Водночас до Туреччини, за даними журналістів "Радіо Свобода", російські окупанти вивозять вкрадене в Україні зерно. А "Українська правда" писала, що Туреччина фактично допомагає РФ оминати санкції на авіаперевезення. Крім того, країна підтримує відносини з Росією, зокрема, у липні та серпні Ердоган і Путін двічі зустрічалися, а 5 серпня після їхньої зустрічі в Сочі між країнами було укладено меморандум про економічне співробітництво.
Глава МЗС України Дмитро Кулеба в липні зазначав, що Туреччина "веде складну гру з балансування: тут допомагає нам, там демонструє, що готова допомагати Росії", і це викликає в української сторони питання.