Фахівці ВООЗ назвали труднощі у пошуку джерел походження коронавірусу
У фахівців Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) були обмежені час і мандат на роботу у китайському місті Ухань. Про це йдеться у статті експертів організації, яку опублікували у журналі Nature 25 серпня.
Першорядну увагу вони приділили вивченню ролі лабораторій у перші дні початку епідемії коронавірусу. Вони поговорили з керівництвом і персоналом Уханського інституту вірусології, Китайського центру з контролю і профілактики захворювань (CDC) в Ухані, а також CDC у провінції Хубей.
Китайська команда неохоче ділилася даними, зокрема стосовно 174 випадків, виявлених у грудні 2019 року, посилаючись на конфіденційну інформацію, йдеться у матеріалі.
За словами фахівців, дані, які зібрали під час роботи у китайському місті Ухань, не підтверджують, що пандемія коронавірусної інфекції стала результатом витоку з лабораторії. Співробітники ВООЗ зазначили, що необхідно перевірити ферми, де утримують диких тварин, і вивчати кажанів.
В організації заявили, що має значення також чинник часу, оскільки антитіла проти коронавірусної інфекції поступово слабшають. Подальший збір зразків і тестування заражених до грудня 2019 року буде приносити все менше результатів, попередили в ВООЗ.
Контекст:
Спалах коронавірусної інфекції виник наприкінці 2019 року у Китаї. 11 березня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров'я оголосила поширення коронавірусу пандемією.
Влада Китаю пов'язувала спалах захворювання з уханським ринком тварин і морепродуктів "Хуанань": перші пацієнти були там або постійними покупцями, або продавцями.
Вчені вважали, що у ланцюжку передавання вірусу SARS-CoV-2, який викликає захворювання на COVID-19, були кажани, змії і панголіни (у Китаї їхнє м'ясо вважають делікатесом).
Китай звинувачували у приховуванні масштабів епідемії на самому її початку. У доповіді розвідки США, зміст якої став відомим агентству Bloomberg, ішлося, що Китай приховував масштаби спалаху коронавірусу, занижуючи як кількість випадків зараження, так і кількість смертельних випадків. Попередній віцепрезидент США Майк Пенс говорив, що весь світ міг опинитися у кращому становищі, якби влада Китаю була "відвертішою".
14 січня цього року в Ухань прибула місія науковців ВООЗ із 13 осіб, які розслідували причини пандемії. До групи увійшли представники таких країн, як США, Австралія, Китай, Данія, Німеччина, Японія, Кенія, Нідерланди, Катар, Російська Федерація, Великобританія і В'єтнам.
У підсумку місії ВООЗ не вдалося встановити точне джерело коронавірусу. У звіті ВООЗ, опублікованому в березні, найбільш імовірною версією назвали передавання вірусу від кажанів або панголінів, але, найімовірніше, не безпосередньо, а через ще якусь тварину. Найменш імовірною – що вірус поширився внаслідок лабораторного витоку.
Видання The Sunday Times 30 травня повідомило, що британська розвідка переглянула версію походження коронавірусу SARS-CoV-2 і тепер припускає, що його могли вивести в лабораторії Ухань.
Гендиректор ВООЗ Тедрос Адханом Гебреєсус 15 липня сказав, що передчасно відкидати потенційний зв'язок між пандемією COVID-19 і витоком вірусу з лабораторії у китайському місті Ухань.
У серпні ВООЗ заявила про створення нової групи для з'ясування походження COVID-19.