Фейгін вважає, що ймовірного отруйника Навального у ФСБ "навіть сторожем не залишать"
Імовірний співробітник ФСБ Костянтин Кудрявцев, якого вважає своїм отруйником російський опозиціонер Олексій Навальний, уже не залишиться у спецслужбі. Таку думку правозахисник Марк Фейгін висловив "Обозревателю" в інтерв'ю, опублікованому 23 грудня.
Про це він сказав у відповідь на запитання, що буде з отруйниками Навального далі.
"Це загадка, звісно. З одного боку, цей Кудрявцев у ФСБ не залишиться точно, це гарантія. Він настільки провалився, що його там навіть сторожем не залишать. Відкрите запитання: а чи намагатимуться на ньому відігратися і робитимуть із нього крайнього? Адже Кудрявцев – єдиний, хто відповів на телефон. Решта на контакт не пішли", – пояснив правозахисник.
За його словами, "це завжди загадка" – судитимуть "чи десь утоплять".
Фейгін навів приклад зі співробітниками ГРУ Олександром Петровим і Русланом Бошировим, яких спецслужби Заходу називали причетними до отруєння у Великобританії в березні 2018 року колишнього офіцера російської розвідки Сергія Скрипаля.
"У Петрова і Боширова ще кілька прізвищ і паспортів, їх відправили кудись служити, ось вони там і служать. Але вони ГРУшники. А це ФСБ – інша структура. Але така людина, як Кудрявцев, та інші засвічені особи не можуть залишатися в колишній якості. Це неможливо. А ось їхня подальша доля – питання відкрите", – підкреслив російський правозахисник.
14 грудня оприлюднили розслідування The Insider, Bellingcat, CNN і Der Spiegel, у якому повідомляли, що Навального отруїла в Томську група співробітників ФСБ. За даними розслідувачів, це була друга за два місяці спроба отруєння – під час першої, у липні 2020-го, постраждала дружина опозиціонера Юлія. Навальний із дружиною брали участь у розслідуванні. Політик оприлюднив відео, у якому сказав, що знає імена отруйників. Опозиціонер наголосив, що вважає замах на себе терористичним актом, організованим ФСБ за наказом президента РФ Володимира Путіна.
Відео розмови з Кудрявцевим Навальний оприлюднив 21 грудня. Політик відрекомендувався помічником секретаря Радбезу РФ Миколи Патрушева і "попросив прояснити моменти, необхідні для доповіді начальству". Співрозмовник Навального підтвердив факт проведення операції і сказав, що той вижив лише завдяки збігу обставин, а також розповів, що отруйну речовину нанесли на білизну Навального.
Літак, яким Навальний летів із Томська в Москву, екстрено сів в Омську через погіршення стану політика 20 серпня. Опозиціонер був у токсикореанімації лікарні швидкої медичної допомоги №1 в Омську без тями.
22 серпня Навального літаком доправили до берлінської клініки "Шаріте".
Німецький уряд 2 вересня повідомив, що в організмі Навального знайшли сліди речовини, схожої за складом на "Новачок". Біологічний матеріал, який узяли в політика, досліджувала спеціальна лабораторія збройних сил Німеччини. Факт отруєння Навального речовиною із групи "Новачок" підтвердили також лабораторії у Франції та Швеції.
Навальний був у комі 18 днів. Лікарі "Шаріте" повідомили 7 вересня про його виведення з медичної коми і від'єднання від апарата штучної вентиляції легенів. 14 вересня німецькі лікарі поінформували, що політик почувається краще і вже зводиться на ноги. 22 вересня Навального виписали із клініки, він проходить реабілітацію.
У МЗС РФ сказали, що заяви про отруєння Навального не підкріплено фактами. Глава Служби зовнішньої розвідки РФ Сергій Наришкін стверджував, що на момент вильоту до Німеччини слідів отрути в організмі політика не було.
Як писала Le Monde, Путін 14 вересня під час телефонної розмови із президентом Франції Еммануелем Макрона припустив, що Навальний "із невстановленої причини" міг сам випити отруту із групи "Новачок".