Фільми Навального здобули премію кінокритиків "Білий слон"
"Багато призів мені доводилося вручати у своєму житті, але вперше – і, сподіваюся, востаннє – ми вручаємо цей приз людині, яка сидить у в'язниці за свідомо неправдивим обвинуваченням, справжньому політичному в'язню", – прокоментував президент Гільдії кінознавців і кінокритиків Віктор Матізен.
Він підкреслив, що фільми Навального номінували, тому що вони сповнені "справжньою пристрастю і невблаганною логікою".
Головний приз як найкращий фільм здобула стрічка "Дорогі товариші" Андрія Кончаловського, який відмовився від участі в кінопремії, тому що номінантом став Навальний.
"Мені сумно бачити, що цього року номінантом Національної премії кінокритики і кінопреси в категорії "Подія року" став публіцистичний проєкт, який можна розглядати як політичний акт, але ніяк не можна оцінювати за критеріями кіномистецтва", – написав Кончаловський.
Контекст:
Навальний із серпня 2020 року проходив лікування і реабілітацію в Німеччині після отруєння бойовою речовиною класу "Новачок". Літак, яким він летів із Томська в Москву, екстрено сів в Омську 20 серпня через погіршення стану політика. Навальний спершу перебував у лікарні в Омську, а 22 серпня його доправили до берлінської клініки "Шаріте". Політик був у комі 18 днів. Опозиціонер вважає замах на себе терористичним актом, організованим ФСБ за наказом президента РФ Володимира Путіна.
Навальний повернувся в Росію з Німеччині 17 січня 2021 року. Відразу після повернення його затримали в аеропорту "Шереметьєво" у справі "Ів Роше" і заарештували на 30 діб (у межах справи він дістав умовний строк і мав реєструватися у слідчих, але не робив цього через лікування в Німеччині).
Симоновський суд Москви 2 лютого на виїзному засіданні в Мосміськсуді замінив Навальному умовний строк на реальний у справі "Ів Роше". З урахуванням часу, проведеного під домашнім арештом, політик пробуде в колонії загального режиму два роки і 6,5 місяця. Наприкінці лютого Навального етапували у виправну колонію №2 у місті Покров Владимирської області.
Команда Навального періодично публікує фільми-розслідування про корупцію у вищих ешелонах влади у РФ. У січні Фонд боротьби з корупцією Навального опублікував розслідування "Палац для Путіна. Історія найбільшого хабаря". У матеріалі йдеться, що це найбезпечніший і найсекретніший об'єкт у РФ. Він має розміри 39 князівств Монако і побудований так, щоб до нього не можна було підібратися ні землею, ні морем, ні повітрям. У розслідуванні стверджували, що місцева Федеральна служба безпеки "наполегливо просить" обходити мис Ідокопас, де розташований палац, за милю.
Прессекретар Путіна Дмитро Пєсков назвав неправдою інформацію про секретний палац президента. Власників маєтку в Геленджику він назвав підприємцями, але не повідомив їхніх імен. Ролик прокоментував і сам Путін: сказав, що не дивився всього фільму, але бачив окремі відеодобірки. Путін заперечує, що палац належить йому, а розслідування називає "компіляцією, монтажем і промиванням мізків росіян". Пізніше російський мільярдер Аркадій Ротенберг назвав маєток своїм і заявив, що будує там готель.