Фонд Віктора Пінчука відкрив у британському парламенті виставку Russian War Crimes
Виставку презентували британським парламентаріям у Лондоні спікер Палати громад сер Ліндсей Гойл, перша леді України Олена Зеленська, керівник Офісу президента України Андрій Єрмак, український бізнесмен і філантроп Віктор Пінчук і виконавчий директор Міжнародної асоціації юристів доктор Марк Елліс, повідомили у фонді. Проєкт розповідає історії людей і місць, які стали об'єктами російської агресії.
"Виставка Russian War Crimes ("Російські воєнні злочини") проливає світло на звірства, скоєні росіянами від початку їхньої тотальної війни проти України в лютому цього року. Вона фіксує дії держави, яка не лише вторглася до мирної країни, але й активно націлилася на українське цивільне населення через низку злочинних дій, включаючи зґвалтування, викрадення, депортації, страти та бомбардування. Виставка включає фотографії з усієї України, зроблені з початку війни. Попри це, вона висвітлює лише частину відомих злочинів. Виставка повертає українцям обличчя та імена, які стали статистикою", – ідеться у повідомленні.
У фонді наголосили, що виставка виводить людей із численних статистичних даних і пропонує жертвам можливість висловитися та поділитися своєю історією.
"Ця виставка показує реальність, звірства, які здійснювалися проти мирного населення. Зображення на ній шокують, викликають тривогу та жах. Ми сказали "ніколи знову" після звірств, здійснених під час Другої світової війни, а потім знову у Боснії. І ось ми тут. Незважаючи на те, що ці зображення пригнічують, важливо, щоб ми як парламентарі займалися цією темою і розуміли реальність для Великобританії. Я закликаю всіх вас відвідати виставку, яка триватиме до 9 грудня. Зрештою, виставка говорить більше, ніж я міг би коли-небудь сказати", – зазначив речник Палати громад Великобританії.
Олена Зеленська подякувала присутнім за те, що вони знайшли час для участі у заході.
"В Україні зареєстровано понад 40 000 воєнних злочинів. Це не просто статистика, а реальні люди та місця з обличчями та іменами. Кожен кат на цій війні теж має обличчя. Але це люди без двох речей: вони не мають душі і не мають совісті. Я сподіваюся, що ви подивитеся на фотографії, і при цьому абстрактне уявлення про війну в Україні стане реальним. Виставка показує лише невелику частину звірств, які чиняться проти українців. Зараз, коли ми тут відкриваємо виставку, росіяни вбивають, ґвалтують і принижують українців. Вони продовжуватимуть вбивати безкарно, якщо ми не зупинимо їх. Я була б дуже вдячна всім вам за поширення правди про війну, щоб ми могли відновити справедливість", – сказала перша леді України.
Глава Офісу президента України зазначив, що щоразу під час відкриття цієї виставки він називає дедалі більше злочинів, скоєних російськими військовими проти України.
"На сьогоднішній день скоєно 46 000 злочинів, зруйновано 43 000 будинків, убито 8000 мирних жителів, з яких 450 – діти, 11 000 дітей примусово депортовано з України. Але це лише ті злочини, про які ми знаємо, справжній масштаб трагедій ще не відомий. Щоразу, коли ми звільняємо населений пункт, ми бачимо такі жахливі злочини, як зґвалтування та вбивство молодої дівчини або вбивство молодого чоловіка, якому відрізали статеві органи. За цими злочинами стоїть той, хто зробив їх можливим. Ми повинні розслідувати один великий злочин, злочин керівництва, злочин людей при владі. Без цього ми не можемо відновити справедливість. Але немає жодного судового органу, який може це зробити. Із першого дня вторгнення ми шукаємо відповіді на ці запитання, – заявив Єрмак. – Ми прийшли до невтішного висновку, що ніхто не буде притягнутий до відповідальності за агресивну війну, якщо не буде створений спеціальний трибунал. Україна просить міжнародне співтовариство скликати цей спеціальний трибунал. Ми дуже сподіваємося, що поки Україна бореться за своє існування, решта світу створить цей трибунал, і ті, хто віддавав накази, будуть притягнуті до відповідальності".
Пінчук розповів, що вперше виставу презентували у Давосі.
"Із 2016 року я беру участь у створенні Меморіального центру Голокосту "Бабин Яр" – місці, де 81 рік тому німецькі нацистські солдати за два дні вбили понад 33 тис. українських євреїв. Ми створювали цей меморіал із мрією про те, щоб подібні звірства ніколи не повторилися. Із 24 лютого ми знову стали свідками численних воєнних злочинів і зрозуміли, що наша мрія про "ніколи знову", на жаль, не здійснилася. Ми повинні голосно розповісти нашу історію, щоб міжнародна спільнота виступила на нашу підтримку. Тому ми створили цю виставку у партнерстві з Офісом президента України. Вперше ми представили її в Російському домі в Давосі (у будівлі, яка офіційно відома як "Російський дім"), а відтоді представили її у Брюсселі, а також у Нью-Йорку. Це жахливо, що з часу нашої останньої виставки було скоєно ще більше жахливих злочинів. Ми повинні показати ці злочини такими, якими вони є, щоб міжнародне співтовариство усвідомило, що необхідні суворі санкції і що ми потребуємо їхньої підтримки та ще більших постачань зброї. Ми сподіваємося, що ця виставка допоможе показати, від чого ми захищаємося, за що боремося і чому ми маємо перемогти разом. Мистецтво – це потужний інструмент, і я знаю, що виставка зробить свій внесок у нашу перемогу", – сказав меценат.
Виконавчий директор Міжнародної асоціації юристів наголосив, що Росія порушує територіальну цілісність України.
"Виставка, що демонструє фотографії цих фактів, дозволяє нам краще говорити про те, що зробила Росія. Не можна недооцінювати силу розповіді цієї історії. Відбувається тектонічний зсув у людстві. Україна – це найбільш задокументована війна в історії. Більше не потрібно показувати судові ланцюги, візуальні докази можуть самі за себе говорити і гарантують достовірність. Ці відео та ці фотографії допоможуть забезпечити встановлення справедливості", – заявив Марк Елліс.
Виставку відкрито з 29 листопада до 9 грудня за адресою: Portcullis House, 1 Victoria Embankment, London SW1A 2JR.