Фрідман запропонував Україні $1 млрд із власних коштів у надії на зняття санкцій – The Wall Street Journal

Фрідман виступив з ініціативою переказати $1 млрд на відновлення України
Фото: EPA
Російський бізнесмен Михайло Фрідман пропонував переказати особисті $1 млрд в український банк "Альфа-Банк", співзасновником якого він є. За словами людей, ознайомлених із ситуацією, це зроблено, щоб переконати Великобританію пом'якшити введені щодо нього санкції, повідомляє 9 вересня американське видання The Wall Street Journal.

Видання, посилаючись на інформацію, надану неназваними американськими чиновниками, пише, що ініціатива Фрідмана – одна з пропозицій, які бізнесмени, банки й компанії, котрі потрапили під санкції, таємно роблять владі західних країн, що фінансують відновлення України після російського вторгнення.

Водночас Фрідман заперечує, що пропонував "послугу за послугу", зазначає The Wall Street Journal. У МЗС Великобританії заявили, що "не потурають ухиленню від санкцій".

Голова наглядової ради українського "Альфа-Банку" Роман Шпек підтвердив WSJ, що банк дійсно запропонував київським чиновникам дозволити Фрідману переказати $1 млрд зі своїх статків.

Представник фінустанови заявив, що ці гроші витратять на фінансування проєктів в Україні, пов'язаних з інфраструктурою, охороною здоров'я, продовольчою та енергетичною безпекою.

Шпек повідомив, що український "Альфа-Банк" передав свою пропозицію до Національного банку України в червні. Водночас він також заперечує, що метою пропозиції було послаблення санкцій щодо Фрідмана. Представник банку додав, що не вважає ініціативу співвласника банку "спекуляцією чи грою", які в майбутньому можуть допомогти йому зняти санкції.

Як зазначає The Wall Street Journal, якщо ініціативу російського бізнесмена схвалить Україна, для доступу до рахунків і переказу грошей Фрідману знадобиться дозвіл ЄС, а також мінфіну США. Хоча особисто Фрідман не перебуває під американськими санкціями, обмеження ввели щодо "Альфа-Банку".

Контекст:

Після масштабного вторгнення російських військ в Україну, яке розпочалося 24 лютого, під санкції ЄС і Великобританії потрапила низка російських бізнесменів, зокрема засновник компанії "Альфа-Групп" Фрідман.

Він народився у Львові 1964 року, у нього два громадянства РФ та Ізраїлю. Статки Фрідмана в останньому рейтингу Forbes оцінювали в $15,5 млрд, він посідав 11-й рядок у рейтингу найбагатших росіян. Із партнерами він володіє одним із найбільших банків Росії – "Альфа-Банком" та часткою в українському операторі мобільного зв'язку "Київстар".

В інтерв'ю засновнику видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону мільярдер, російський ексбанкір, колишній друг президента РФ Володимира Путіна Сергій Пугачов назвав Фрідмана серед людей, які фінансували Путіна, "нашпиговували грошима та іншим, аби зберегтися".

Лист Фрідмана із засудженням російської агресії розіслали співробітникам інвестиційного холдингу LetterOne 25 лютого, наступного дня після повномасштабного вторгнення РФ в Україну. "Це мій приватний лист співробітникам компанії LetterOne. На жаль, він став публічним, чого я не припускав. Це те, що я написав своїм співробітникам у Лондоні", – пояснив згодом бізнесмен.

У березні Фрідман скаржився, що через санкції його банківські картки заблоковано, що квартира його батьків у Львові стала домівкою для переселенців, а вплинути на рішення Путіна він не може.

У червні у ЗМІ з'явилася інформація про те, що Фрідман намагався набути українського громадянства, в "Альфа-Групп" її спростували.

16 липня The Wall Street Journal написало, що Фрідман серед інших російських бізнесменів оскаржує введені проти них санкції в Загальному суді ЄС.