"Газпром" заявив, що в Україні "осідає" газ, який іде до Молдови. "Нафтогаз" спростував
"Газпром" фіксує осідання в Україні російського газу, призначеного для постачання молдовським споживачам за контрактом із компанією "Молдовагаз". Обсяг газу, який подає "Газпром" на ГВС (газовимірювальну станцію. – "ГОРДОН") "Суджа" для транзиту до Молдови через територію України, перевищує фізичний обсяг, котрий передають на кордоні України з Молдовою", – ідеться в повідомленні.
За версією російської компанії, "сумарний накопичений обсяг осідання на території України – 52,52 млн м&³3; газу".
"За збереження транзитного дисбалансу через Україну для споживачів Молдови 28 листопада з 10.00 "Газпром" розпочне скорочення подавання газу на ГВС "Суджа" для транзиту через Україну обсягом добового недопостачання", – заявив "Газпром".
Українська компанія "Нафтогаз" спростувала в Telegram заяви росіян.
"Газпром" вкотре звинуватив Україну у крадіжці газу. Якщо коротко: це неправда. [...] Усі обсяги природного газу, які були прийняті на точці входу з Росії "Суджа" для подальшого транспортування споживачам Молдови, були передані на точках виходу з України до Молдови "Олексіївка" та "Гребеники" в повному обсязі", – ідеться в повідомленні.
"Нафтогаз" наголосив, що "це підтверджено всіма необхідними документами, які підписані із суміжними операторами, одним із яких є сам "Газпром".
"Разом із тим від початку вересня 2022 року Молдова запровадила віртуальний реверс на точках з'єднання з Україною. Уже з кінця вересня транспортування природного газу з Молдови в Україну через точку з’єднання "Гребеники" здійснюється саме у формі віртуального реверсу", – пояснила українська компанія
Вона вважає, що, "погрожуючи зменшити обсяги транспортування в Молдову, "Газпром" намагається позбавити цю країну можливості використовувати українські газотранспортну систему та підземні сховища газу й "заблокувати інструмент віртуального реверсу, тим самим посиливши залежність від російського газу".
Контекст:
30 грудня 2019 року "Нафтогаз" та "Газпром" підписали новий контракт на транзит газу строком на п'ять років. Згідно з документом, мінімально гарантоване прокачування газу через територію України 2020 року має становити 65 млрд м&³3; і по 40 млрд м&³3; протягом наступних чотирьох років.
Договір укладено за умови "качай або плати", тобто якщо навіть "Газпром" транспортує менше газу, він однаково має оплачувати прописаний у контракті обсяг.