"Газпром" знизив постачання газу до Європи газопроводом, який Лукашенко погрожував перекрити
Агентство зазначає, що на компресорній станції "Мальнов" (крайня західна точка трубопроводу) транзит газу впав із 4000 МВт-год (380 тис. м&³3;) на годину, що їх фіксували протягом дня короткочасно, до 370 МВт-год (35 тис. м&³3;).
"Інтерфакс" пише з посиланням на платформу бронювання GSA Platform, що на 20 грудня російська компанія "Газпром" замовила мінімальний за місяць обсяг прокачування польською ділянкою газопроводу "Ямал – Європа" – лише 3,8 млн м&³3; (за годину в середньому приблизно 158 тис. м&³3;) за пропозиції у 89,1 млн м&³3; (приблизно 3,71 млн м&³3; на годину).
Бронь знижують уже кілька днів поспіль, 17 грудня вона становила 27 млн м&³3;.
"Інтерфакс" не відкидає, що 20 грудня газопровід "Ямал – Європа" балансуватиме "з фізичного погляду" на межі зупинки, оскільки є і реверсні заявки на постачання – із заходу на схід.
11 листопада Олександр Лукашенко, який перебуває при владі в Білорусі, заявив, що Білорусь може у відповідь на закриття кордону з боку Польщі і нові санкції перекрити постачання російського газу до Європейського союзу з газопроводу "Ямал – Європа" .
Коментуючи погрозу Лукашенка, президент Росії Володимир Путін погодився, що той може це зробити.
Контекст:
Цього року на ринку газу у Європі фіксують дефіцит. Станом на 13 грудня, за даними асоціації європейських операторів газової інфраструктури Gas Infrastructure Europe, газові сховища у ЄС та Великобританії заповнено приблизно на 62,41%. У попередні роки перед опалювальним сезоном європейські сховища було заповнено приблизно на 84%, зазначило агентство Reuters.
Дефіцит палива спровокував зростання цін на нього. Якщо на початку року ф'ючерси на газовому хабі TTF у Нідерландах коштували приблизно $250 за 1 тис. м&³3;, то у вересні ціна на газ у Європі вперше в історії подолала позначку $1000, а 6 жовтня оновила історичний максимум – більш ніж $1900 за 1 тис. м&³3;. До кінця листопада вартість газу знизилася майже вдвічі й не перевищувала $1000 за 1 тис. м&³3;, зазначає "Коммерсантъ".
Поштовхом до зростання цін стали результати аукціону, на якому російський "Газпром" відмовився бронювати додаткові потужності для транзиту через Україну, писало агентство РБК.
У грудні ціни на газ у Європі знову зросли на тлі заяви глави МЗС ФРН Анналени Бербок про те, що вона не бачить підстав для запуску газопроводу "Північний потік – 2", який має з'єднати Німеччину та РФ дном Балтійського моря в обхід України.
16 грудня ціна на газ у Європі перевищила $1700 за 1 тис. м&³3;.