Гіркін після повернення з України використовував у Росії паспорт прикриття від ФСБ – The Insider і Bellingcat
"Гіркін (Стрєлков), який називав себе "полковником ФСБ у запасі", після повернення в Росію довгі роки користувався паспортами для прикриття на вигадане ім'я, отриманими від ФСБ. Навіть більше, через спільні серії ФСБшних паспортів прикриття можна простежити зв'язок між Гіркіним і двома отруювачами [російського опозиціонера Олексія] Навального, а також зі спецпризначенцем "Вымпела" Вадимом Красіковим, [...] який убив чеченського біженця [Зелімхана] Хангошвілі у Берліні", – ідеться в матеріалі.
За даними розслідувачів, Гіркін "активно користувався" внутрішнім російським паспортом на ім'я Сергій Рунов.
Журналісти з'ясували це завдяки дружині Гіркіна, уродженці Донбасу Мирославі Регінській, з якою він одружився у грудні 2014 року.
"За чотири дні молодята з'явилися на новорічному заході для дітей біженців у Ростові-на-Дону. Завдяки базі внутрішніх авіарейсів зрозуміло, що коли Регінська 20 грудня летіла з Москви до Ростова-на-Дону і потім за два дні назад, вона бронювала квитки разом із Руновим Сергієм Вікторовичем, який народився 12 травня 1970 року. Рунов – прізвище діда Гіркіна за материнською лінією. З огляду на численні бази даних, людини з такими ПІБ та датою народження насправді не існує", – пояснили автори розслідування.
Були й інші рейси, на яких разом зареєструвалися Регінська й Рунов, зазначили журналісти.
Вони стверджують, що, з огляду на все, ФСБ щонайменше один раз переоформляла підроблені документи Гіркіна – коли тому виповнилося 45 років у 2015 році.
Паспорт прикриття Гіркін використовував щонайменше до лютого 2016 року, пишуть The Insider і Bellingcat.
Контекст:
Гіркін народився 1970 року в Москві. Брав участь у воєнних конфліктах у Придністров'ї й Боснії, а також у двох чеченських кампаніях, захоплюється воєнною реконструкцією. Під час війни в Чечні, за даними російських правозахисників, викрадав і, ймовірно, мав стосунок до вбивства місцевих жителів.
За інформацією видання "Сноб", Гіркін із 1996-го до 2013 року був співробітником Федеральної служби безпеки РФ. До 2014 року, за даними СБУ, Гіркін неодноразово відвідував Україну. Востаннє він легально перетнув кордон України 26 лютого 2014 року – прилетів до Сімферополя. Під час анексії Криму Росією був радником голови окупаційної адміністрації Сергія Аксьонова.
У квітні 2014 року Гіркін переїхав на Донбас. Під його керівництвом 12 квітня бойовики захопили Слов'янськ Донецької області. 5 липня бойовики на чолі з Гіркіним покинули місто й переїхали в Донецьк. Із травня до серпня 2014 року Гіркін називав себе "міністром оборони ДНР". На початку серпня стало відомо, що він склав повноваження і повернувся до Росії.
Гіркін наразі у розшуку в Україні. Йому висунули підозри за низкою статей Кримінального кодексу України, зокрема за ст. 258-3 (створення терористичної групи чи терористичної організації), ст. 294 (масові заворушення), ст. 258 (терористичний акт), ст. 341 (захоплення державних чи громадських будівель або споруд). Він є одним із чотирьох обвинувачених у справі про аварію малайзійського літака Boeing 777 у небі над Донбасом 17 липня 2014 року. Судовий процес відбувається у Нідерландах, Гіркін відмовився брати в ньому участь. Він перебуває під санкціями ЄС і США.