Глава Європарламенту виступила за надання Україні бойових літаків
Метсола говорила перед зверненням президента України Володимира Зеленського.
"Це екстраординарний момент, екстраординарний час. Уже майже рік минув із моменту, коли почалося брутальне вторгнення Росії в Україну", – зазначила вона.
Метсола згадала у своїй промові героїв – захисників Маріуполя Донецької області, звільнення острова Зміїний і сказала, що лідерство Зеленського надихає Європу й українців.
Також глава Європарламенту звернула увагу на роботу "зернової ініціативи" й надання Україною допомоги Туреччині, де внаслідок землетрусу загинуло понад 12 тис. людей.
"Це називають справжньою солідарністю", – наголосила Метсола.
"Я пишаюся сказати, що ця будівля європейської демократії, її члени, наш Європейський союз завжди стояв із вами. Ми розуміємо, що ви боретеся не лише за ваші цінності, а й за наші, за ті ідеї, які пов'язують нас як сестер і братів, і роблять нас усіх європейцями. Тому що Україна – це Європа, і майбутнє вашої країни – у Європейському союзі. Ми знаємо про жертву, яку ваш народ платить за Європу", – додала вона.
Глава Європарламенту закликала продемонструвати підтримку "не лише словами, а і справою".
"Ви маєте перемогти. Держави – члени ЄС мають швидко розглянути як наступний крок надання далекобійних систем і літаків для захисту свободи, яку багато хто сприймає як належне", – додала вона.
Із закликом надати Україні літаки й ракети далекого радіусу дії Зеленський звертався 8 лютого до парламенту Великобританії.
Контекст:
20 січня Зеленський звернувся до учасників восьмого "Рамштайну" із закликом дати Україні F-16 і далекобійні ракети. Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба 23 січня заявив, що питання передання Україні бойових літаків "зрушило з мертвої точки".
Кабінет міністрів Нідерландів розгляне можливість постачання винищувачів F-16 Україні, якщо про це попросить український уряд, заявив міністр закордонних справ Вопке Гукстра 19 січня. 23 січня міністр оборони Литви Арвідас Анушаускас заявив, що Литва підтримує надання Україні західної авіації та вважає, що потрібно створити систему її використання. Глава польського уряду Матеуш Моравецький заявив 30 січня, що Варшава лобіюватиме серед союзників постачання Україні винищувачів F-16, як це було з німецькими танками Leopard 2.
30 січня президент Франції Еммануель Макрон сказав, що припускає передання Україні військових літаків західними партнерами. За словами французького президента, "за визначенням нічого не відкинули". Президент Франції назвав умови передання Києву бойових літаків. Зокрема, імовірні постачання не мають призвести до ескалації у війні. Те, що передає Франція, "має не зачіпати російської території, а захищати Україну", а також "не послаблювати боєздатності" французької армії, зазначив Макрон.
Зі свого боку, 30 січня президент США Джо Байден заявив, що США не постачатимуть Україні винищувачів F-16.