Глава МЗС Фінляндії заявив, що версію саботажу на "Північному потоці" не можна відкидати

Пекка Гаавісто зазначив, що ситуацію треба розслідувати як кримінальну справу
Фото: EPA

Міністр закордонних справ Фінляндії Пекка Гаавісто заявив, що не можна відкидати версію саботажу через витік із газопроводу "Північний потік". Про це він сказав 28 вересня в інтерв'ю турецькому державному агентству Anadoluу.

За словами міністра, версію саботажу не можна відкидати, але "це треба розслідувати як кримінальну справу".

Він зазначив, що все це сталося в той момент, коли Польща відкрила газопровід Baltic Pipe потужністю 10 млрд м&³3; на рік. На думку міністра, це є нагадуванням про те, наскільки "обережними ми маємо бути і наскільки ми вразливі".

Гаавісто додав, що спілкувався з міністрами закордонних справ Данії Єппе Кофодом та Швеції Анн Лінде, які надали йому аналіз щодо цього питання. За словами двох міністрів, не можна відкидати версію саботажу, але ситуація потребує додаткового розслідування.

Контекст:

"Північні потоки" – газопроводи між Росією і Німеччиною, що проходять дном Балтійського моря. Перший "Північний потік" потужністю 55 млрд м&³3; газу на рік на сьогодні зупинено. "Північний потік – 2" аналогічної потужності побудований і готовий до експлуатації, але не запрацював через санкційні обмеження.

У ніч на 26 вересня стався витік на одній із ниток магістралі "Північний потік – 2" в економічній зоні Данії на південний схід від острова Борнгольм. Пізніше схожі витоки було зафіксовано з обох ниток першого "Північного потоку" і виявлено на північний схід від острова. Данія і Швеція оголосили обмеження для судноплавства незабаром після того, як було виявлено аварійну ділянку, де паливо потрапляло в море.

Незадовго до падіння тиску в трубах та виявлення витоку газу шведські й данські сейсмологічні станції зафіксували підводні вибухи.

У Кремлі заявили, що причиною могла бути диверсія, але "до того, як з'являться результати дослідження, відкидати хоч якийсь варіант не можна".

Радник керівника Офісу президента України Михайло Подоляк переконаний, що витік із газопроводів – теракт та акт агресії Росії, спрямовані проти ЄС.

Спецслужби Німеччини припускають, що три гілки газогонів "Північний потік" та "Північний потік" – 2" назавжди залишаться непридатними після розгерметизації.